Gazdaság

Hazánk lehet a régió turisztikai központja

Megduplázza a kormány 2017-ben az idegenforgalmi célelőirányzatokat

Jövőre minden eddiginél több pénzt fordít a turizmusra a kormány. Már az ágazat fejlesztésének érdekében alakult a Magyar Turisztikai Ügynökség is, amely egyebek mellett az átláthatóbb működést szolgálja.

Bienerth Gusztáv 20160623
Bienerth Gusztáv: Megtérülnek az idegenforgalmi befektetések (Fotó: Nagy Balázs)

A turizmusba érdemes befektetni, mert busásan megtérül, ami mindannyiunknak hasznára válik - jelentette ki tegnap a turisztikai kormánybiztos. Bienerth Gusztáv kiemelte: idén a turisztikai célelőirányzat hatmilliárd forintra rúg, amely jövőre csaknem megduplázódik, annak kerete tizenegymilliárd forint lesz. Továbbá ez kiegészül egy újonnan létrehozott, másik, tízmilliárd forintos turizmusfejlesztési célelőirányzattal is – tette hozzá. Az erre a területre fordított forrásokat hosszabb távon a 2018-tól bevezetendő négyszázalékos turizmusfejlesztési hozzájárulás is növeli majd. A politikus felhívta a figyelmet: jövőre az éttermi szolgáltatások általános forgalmi adójának 27-ről 18-ra, 2018 januárjától öt százalékra csökkentése nagyban hozzájárul a turizmus versenyképességéhez.

A szakember a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatokra hivatkozva elmondta: a tavalyi év egészében a vendégek száma nyolc százalékkal, a vendégéjszakáké hat százalékkal, a szállásdíjbevételek tizenhárom százalékkal, a szálláshelyek összes bevétele tizenegy százalékkal nőtt. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Magyarország az adottságaihoz mérten elmarad a lehetőségeitől. Az ENSZ Turisztikai Világszervezetének adatai szerint a költések tekintetében Csehország (hatmilliárd dollár) áll négy hellyel Magyarország (5,3 milliárd dollár) előtt a régióban.

Bienerth Gusztáv elmondta: a kormány tavasszal döntött a turizmusirányítás átalakításáról, amelynek célja, hogy valamennyi állami feladat egy szervezetbe kerüljön. A Guller Zoltán vezérigazgató irányítása alatt működő Magyar Turisztikai Ügynökség átláthatóbb megoldás lesz a korábbi intézményhez és a felelősségi körökhöz képest – tette hozzá. Kiemelve: a turizmust érintő előterjesztések, jogszabályok hatékonyabb tárcaközi egyeztetését az Nemzeti Tanácsadó Testület felállítása biztosítja, amely fontos szerepet játszik majd a fejlesztések koordinációjában is.