Gazdaság
Hátráltatja a gazdákat a csapadék
Lassan haladnak az őszi munkák a földeken, az időjárás gondot okoz a termelőknek – belvízveszély egyelőre sehol sincs

Már tíz napja nem tudják a gazdálkodók elvetni sok helyen az országban az őszi búzát a csapadékos időjárás miatt, jelenleg az összes hazai termőterület valamivel több mint negyedén sikerült elvégezni a munkát – mondta lapunk kérdésére Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Nemcsak a búza vetésével, de a kukorica és a napraforgó betakarításával sem haladnak jól a földművesek. A kukorica harminc-negyven százalékát már betakarították, és a napraforgó legnagyobb része is a magtárakba került. A kiesés az előzetes becslések szerint nem jelentős egyik növényből sem. Az őszi repcét a gazdálkodók még a csapadékos időjárás előtt elvetették. Vancsura kiemelte: a szárítók és a magtárak jó állapotban vannak, kapacitásuk elegendő. A földművesek abban bíznak, hogy kisüt a nap, és folytatni tudják az őszi szántóföldi munkákat. „Az utolsó pillanatban vagyunk, ha további csapadékos napok következnek, akkor a munka még tovább késne, és a belvíz is megjelenne, azonban az időjárás-előrejelzés bizakodásra ad okot” – mondta az elnök.
Kisebb lesz a búza vetésterülete az idén – olvasható az Agrárgazdasági Kutatóintézet legfrissebb, a Földművelésügyi Minisztériumra hivatkozó adataiban. A növény vetésterülete elmarad a korábbi évek egymillió tonna feletti értékétől, várhatóan jövőre 986 ezer hektáron terem. A malmi búza termelői átlagára negyvennyolcezer forint körül mozog tonnánként, ami megegyezik az előző év azonos időszakával. A takarmánybúza ára négyezer forinttal marad el a malmi minőségűtől, termelői átlagára 43,9 ezer forint tonnánként, ami négy százalékkal magasabb, mint tavaly.
A kukoricának több mint a fele még a földeken van, a Földművelésügyi Minisztérium hatmillió tonnás termésmennyiséggel számol az idén. Mint megírtuk, a nyári aszályos időjárás jelentős terméskiesést okozott a növénynél. A tavalyinál mintegy négymillió tonnával kevesebb termést nem tükrözik a felvásárlási árak, a Központi Statisztikai Hivatal augusztusi adatai szerint tizenhét százalékkal voltak alacsonyabbak az előző évi adatokhoz képest. A növény eladási ára jelenleg negyvenezer-negyvenötezer forint között mozog tonnánként.
A gabonafélék és növényi mezőgazdasági termények ára 2013 nyara óta folyamatosan csökken.