Gazdaság

Hatalmas a veszteség az OTP Banknál

A devizahitelek miatt Az adózott eredmény 178 milliárd forintnyi mínuszt tett ki, sőt a külföldi leánycégek is gyengélkednek

Az OTP Bank gigantikus mértékű tartalékot képezett többek között a devizahitelek miatt, de a vesztesége így is óriási: 153 milliárd forint a második negyedévben. Az orosz és az ukrán leánybankok is rosszul teljesítettek. Az adózott eredmény 178 milliárd forintnyi mínuszt tett ki. A bankcsoport teljesítményét tegnap hozták nyilvánosságra.

bankautomata
Hiába a gigantikus tartalékképzés, a devizahitelesek kártalanítása kihat a bankra (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Az OTP összes bevétele az egy évvel korábbihoz képest négy százalékkal alacsonyabb, 211 milliárd forint lett a második negyedévben. A nettó kamatbevétel és a nettó díj- és jutalékbevétel is csökkent, ezzel párhuzamosan azonban a működési költségek is kevesebbek négy százalékkal, így közel 102 milliárd forintot tesznek ki. Az OTP Bank teljesítményét ebben az időszakban alapvetően az egyszeri tételek befolyásolták, azaz ha nem jön létre a devizahiteleseket megmentő csomag, akkor a normál működés javulást mutat, és a bank eredményessége is javul. Így a veszteség 153 milliárd forint. E tételek nélkül a korrigált eredmény 39 milliárd forint pluszt jelent, ami tízszázalékos javulás az előző negyedévhez képest – ismertette az eredményeket Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. Utoljára 2011 negyedik negyedévében volt ennyire veszteséges a bank, akkor a végtörlesztések negatív hatása miatt. Az adózott eredményhatás mindennel együtt 178 milliárd forintnyi veszteség. A vezérigazgató-helyettes a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az árfolyamrés semmissége és az egyoldalú kamatemelések miatt várható visszatérítésekre képzett 218 milliárd forint céltartalék a legrosszabb esetben előfordulható veszteséget jelenti.

 A külföldi leánybankoknál sem mindenütt rózsás a helyzet: Ukrajnában az egész éves veszteség a menedzsment által korábban várt tíz-húsz helyett harmincmilliárd forint is lehet. Krímben a nyolc fiók májusban véglegesen bezárt, a kelet-ukrajnai harcok miatt Donyeck és Luganszk megyében további 13 fiók ideiglenesen felfüggesztette tevékenységét. Emiatt az ügynökök számát jelentősen csökkentették. Ami kedvező külföldi hír, hogy az orosz leánybanknál megállt a betétkiáramlás, az ukrán OTP-nél már emelkedett is a betétállomány.

A hitelportfólió minősége a bolgár és a román operációban stabil.
Az árfolyamrés alkalmazásának semmissége miatt az OTP várható visszatérítési kötelezettsége 41,3 milliárd forint. Az egyoldalú szerződésmódosítások törvény által vélelmezett tisztességtelensége miatt az OTP-nek szintén jelentős visszatérítési kötelezettsége keletkezhet. Ugyanakkor a bank abban bízik, hogy a lehetséges jogérvényesítési fórumokon az érdekeit hatásosan tudja képviselni, és így kevesebb lesz az ebből adódó vesztesége.

A részvények szempontjából sincs jó helyzetben a bank - írta a Portofolio. Az elmúlt egy évben az OTP-papírok árfolyama 13 százalékot esett. Ez elsősorban a devizahiteles-csomag és az orosz–ukrán konfliktus miatt várható veszteségek miatti nyomásból adódik. Az árfolyamot az egy részvényre jutó profittal összevető mutató alapján is kifejezetten olcsó az OTP, ez azonban nem hatja meg a befektetőket.



Így látják az elemzők az eredményt
A Concord szakemberei szerint az OTP-nél a kilátások továbbra sem túl fényesek, hiszen a második negyedév zárása után sem beszélhetünk az ukrán vagy az orosz helyzet javulásáról. A magyar és bolgár bank teljesítménye a csúcson jár, tőlük érdemi javulásra a mostani szintekről nem lehet számítani – derül ki a Portfolio elemzői körképéből. A City elemzője szerint a második negyedéves számok a várakozásoknak megfelelőek voltak, mivel azonban a bevételek gyengén alakultak, és Ukrajnában a menedzsment a korábban vártnál nagyobb veszteségre számít, a City szerint elemzői leminősítések jöhetnek. )