Gazdaság

Hat bank később küld elszámolást

Az MNB az előírások maradéktalan végrehajtásáért február óta az érintett pénzügyi intézményeknél témavizsgálatot folytat

A devizaalapú hitelesek részére a pénzügyi intézményeknek legkésőbb április 30-ig kellett megküldeni az elszámolási értesítőket.

Bank 20150505
Tegnap kígyózó sor alakult ki a CIB Bank egyik épületénél – sok ügyfél csak most jelenti be adatainak, lakcímének megváltozását (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Ha viszont az intézmény által – a devizaalapú hitelekre vonatkozóan – indított elszámolási per március 1-jéig nem zárult le, úgy az elszámolás megküldésének határideje a polgári peres eljárás befejezésétől számított hatvanadik nap. A banki perek elhúzódása miatt hat pénzügyi intézmény ügyfeleihez érkezhet röviddel később az elszámolás.

A devizaalapú kölcsönöknél az elszámolást 2015. március 1. és április 30. között kellett megküldeniük, pontosabban postára adniuk a pénzügyi intézményeknek. Ha viszont az adott intézmény – szerződési feltételek tisztességességének megállapítása iránt indított – bírósági pere március 1-jéig nem zárult le, akkor az elszámolás megküldésének határideje a per befejezésétől számított hatvanadik nap. A perek aktuális állásáról, annak eredményéről és az elszámolási értesítő megküldésének határidejéről a pénzügyi intézményeknek honlapjukon és fiókjaikban tájékoztatni kell a fogyasztókat – tájékoztatta lapunkat tegnap a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Közölték, az érintett intézmények többségénél – így például az egyik legnagyobb ügyfélkörrel rendelkező OTP Bank Nyrt.-nél is – a postára adási határidő május első napjaira tolódik.

10 20150505

Az elszámolási értesítők kiküldése intézményenként eltérő lehet, ezért a pénzügyi intézmény – az utolsó elszámolási értesítő kiküldése után 15 napon belül – köteles honlapján, illetve a bankfiókjaiban közzétenni, hogy az elszámolás lezárult. E tájékoztatás közzétételét követő hatvan napon belül van lehetősége azon fogyasztóknak írásbeli panasszal élni pénzügyi intézményüknél, akik nem kaptak elszámolást, holott – álláspontjuk szerint – jogosultak lennének rá. Minden egyéb esetben a panasztétel határideje az elszámolás kézhezvételétől számított harminc nap.

Az MNB az elszámolás maradéktalan végrehajtása érdekében február óta valamennyi érintett pénzügyi intézményre kiterjedő témavizsgálatot folytat, ahol kiemelt figyelemmel van a fogyasztói tájékoztatás megfelelőségére, hiányosság észlelése esetén pedig azonnal fellép azok megszüntetése érdekében. A tájékoztatással összefüggő szabálytalanságok miatt eddig 146 esetben kellett figyelmeztetéssel, nyolc esetben azonnali intézkedéssel élni. A legtöbb hiányosságot eddig az elszámolási levélminták kialakításánál, a honlapokon elhelyezett tájékoztatás és a fogyasztói minőséggel kapcsolatos levelek tartalmánál találták.


Hátráltatja a bizottsági munkát az ellenzék

Folyamatos időhúzással és kifogásokkal gátolja a brókerbotrányok politikai felelősségének feltárását és az ezzel foglalkozó parlamenti albizottság munkáját az MSZP és a DK – áll a Fidesz tegnapi közleményében. A nagyobbik kormánypárt arra reagált, hogy Varju László, a Demokratikus Koalíció alelnöke azt követelte: teremtsék meg a feltételeket, hogy a Quaestor-ügyet vizsgáló bizottság felállhasson és elkezdhesse munkáját – írta az MTI. A Fidesz emlékeztetett arra, hogy a Gyurcsány-kormány alatt zavartalanul zajló összes brókerbotrány ügyében folyik a nyomozás. A kormánypártiak teljesen hiteltelennek és felháborítónak tartják, hogy azok akarnak vizsgálódni az évtizedes pénzügyi korrupció ügyében, akik „kormányzásuk alatt törvényekkel, állami hitelekkel és kormányzati pozíciókkal segítették a csaló brókereket”. Az Együtt pedig azt közölte, hogy sajnálatosnak tartja, hogy az igazságügyi bizottság tegnap elnapolta a Quaestor- és a Buda-Cash-ügyet kivizsgáló bizottság felállításáról szóló ellenzéki kezdeményezés tárgyalását.
(NK)