Gazdaság

Használható tudás kell a diákoknak

Tízmilliárdos felújítási program indul a szakképző intézményeknél

Továbbfejlesztik a hazai szakképzés rendszerét a magyar gazdaság hatékonyságának és versenyképességének érdekében. Infrastruktúra-korszerűsítési program indul tízmilliárd forintból.

A korszerű oktatási környezet kialakítása a minőségi szakképzés alapja, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium mintegy tízmilliárd forintból infrastruktúra-fejlesztési programot indít a szakképző intézményeknél – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tegnap az Országos Szakképzési Tanévnyitó ünnepségen, Szolnokon. A tárcavezető hangsúlyozta: az egyik legfontosabb feladat a hazai szakképzés rendszerének továbbfejlesztése, amely a magyar gazdaság hatékonyságát és versenyképességét hivatott támogatni – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében. A nemzetgazdasági miniszter közölte: a foglalkoztatás terén már nem a munkanélküliség jelenti Magyarországon a legnagyobb gondot, hanem a megfelelő végzettséggel és tudással rendelkező szakemberek számának emelése.

Varga Mihály jelezte: a magyar gazdaság kiemelkedő ütemben bővül, ezért minden eddiginél nagyobb szükség van a jó gyakorlati tudással rendelkező szakemberekre. Olyan képzési rendszert kell létrehozni, amely gondoskodni tud arról, hogy a diákok használható tudással hagyják el az intézményeket, és amely a változásokhoz való alkalmazkodásra is felkészít. Azokat a készségeket erősíti meg a diákokban, amelyek képessé teszik őket arra, hogy a folyamatosan változó technológiai környezetben is megállják a helyüket. A miniszter a magyar gazdaság fejlődéséről szólva elmondta: 2010 óta több mint hétszázezer új munkahely jött létre Magyarországon, ezzel párhuzamosan a munkanélküliek aránya 4,2 százalékra csökkent, ami negyedszázados rekord.

A foglalkoztatottak száma folyamatosan nő, több mint négy és fél éve töretlen a reálbérek emelkedése is, amely növekedést a tavaly novemberi hatéves bérmegállapodás is kiemelkedően támogatja. Varga Mihály aláhúzta: a hazai szakképzés rendszerének továbbfejlesztése érdekében ebben az évben is olyan lépéseket tesz a tárca, amelyek bővítik a szakképzést választók lehetőségeit, szélesítik és még inkább a gazdaság igényeihez igazítják az elérhető ismeretek körét.


Fontosak a nyelvi képzések

A következő három évben több mint 22 milliárd forintot költ a Nemzetgazdasági Minisztérium nyelvi képzésekre, ami az elmúlt időszakhoz viszonyítva kimagasló érték. A tárca közleményében kiemelte, hogy a nyelvoktatás és a tanműhelyek fejlesztése egyaránt fontos. Mint tudatták, a valós igények kielégítésére kell költeni a fejlesztési pénzt. Az idegen nyelvi képzés fejlesztése több konstrukciónkban is szerepel. Az a cél, hogy amennyiben igény van szolgáltatásainkra, annak a lehetőségét vállalaton vagy akár szakképzési centrumon belül teremtsük meg, ne a nyelvi képzők jussanak könnyen pályázati forrásokhoz. (PGI)