Gazdaság

Gyorsabb ütemben jön a pénz a borsodi mezőgazdaságba

A jelen uniós ciklusban kétezer-négyszáz milliárd forint támogatás jut az agráriumnak

Borsod-Abaúj-Zemplén megye komoly fejlesztések előtt áll a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal szerint, ha sikerül kihasználni a "kedvező pályázati lehetőségeket".

„Borsod-Abaúj-Zemplén megye mezőgazdasága – mely jelentős és rendkívül sokszínű – példa nélküli fejlesztések előtt áll, amennyiben ügyesen használja fel az uniós agrár-és vidékfejlesztési támogatásokat” – mondta dr. Gyuricza Csaba, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke a miskolci Megyeházán, csütörtökön.

Az MVH elnöke Török Dezsővel, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés első emberével tárgyalt Magyarország második legnagyobb megyéjének mezőgazdaságáról. A vidékfejlesztési szakember a régió egyik legfőbb agráriumi vonzerejét a professzionális gyümölcsfeldolgozásban látja, annak évszázados tradícióit emelte ki. Rámutatott, kedvezőek a pályázati lehetőségek ahhoz, hogy Észak-Magyarország szőlő- barack-és cseresznyefeldolgozási kultúrája még gyümölcsözőbb legyen, s a már ismert prémiumkategóriás mezőgazdasági termékek – Tokaji, Gönci, Szomolyai – mellett új szereplők is megjelenjenek a piacon. Beszélt továbbá arról, hogy miután a megye településszerkezetére jellemző az aprófalvak felülreprezentáltsága, ezt érdemes kiaknázni a vidékfejlesztési forrásokat illetően.

Ezzel párhuzamosan jegyezte meg, hogy az aktuális uniós fejlesztési ciklusban 2400 milliárd forint közvetlen szolgálja hazánk agráriumának fejlesztését, ezen felül további 1350 milliárd forint a Vidékfejlesztési Program finanszírozására használható. Török Dezső a Terület-és Településfejlesztési Operatív Program (TOP)megyei aktualitásairól szólt. Elmondta, hogy a hétfői kormányülésen jóváhagyták az Éves Felhasználási Keretre (ÉFK) vonatkozó átcsoportosításokat, melynek eredményeképp a tervezettől hamarabb, 2019. helyett már idén lehívhatóak a források.

Ennek értelmében az eredetileg 44, 6 milliárd forint, 2016. második negyedéves felhasználása 55, 5 milliárdra, míg a második féléves 18-ról 19 milliárdra emelkedett.