Gazdaság
Görögország nem fizet kedden az IMF-nek
Június 30-án lejár a határidő, ha nem fizetnek akkor az csődeseménynek minősül
Hetfő este is 10-20 ezer ember tüntetett a görög parlament épülete előtt, a tiltakozók azért demonstrálnak, hogy Görögország utasítsa el a mentőcsomag elfogadását. Aa görögök szomorúan látják saját jövőjüket, mind az eurózónában maradva, mind pedig a drachmára való áttérés esetén jelentős áremelkedésekre számítanak.
Megfigyelők biztosra vették az athéni bejelentést azután, hogy megszakadtak a hitelezők és Görögország tárgyalásai, így az országnak nincs honnan előteremtenie a szükséges összeget Görögország 2010 óta az első és a második mentőcsomag révén összesen 240 milliárd eurós támogatásban részesült az Európai Bizottság, az EKB és az IMF szervezésében összeállított hitelkeretekből. A 2010-ben indított második hitelprogram utolsó, 7,2 milliárd eurós részletének folyósítási feltételeiről folytak egyeztetések az elmúlt napokban, de szombaton eredmény nélkül értek véget a tárgyalások.
A görög adósságválsággal kapcsolatos legfontosabb délutáni bejelentés a görög nyugdíjasoknak szólt: nagy valószínűséggel országszerte számos bankfiók kinyit csütörtökön, hogy kifizessék a nyugdíjakat. Egy név nélkül nyilatkozó kormányzati forrás szerint csaknem 850 bankfiók nyithat ki csütörtökön, hogy kifizessék a nyugdíjakat. "De csak emiatt, más tevékenységet a bankok nem végeznek a héten" - hangsúlyozta. Elmondta azt is, hogy ha az Európai Központi Bank (EKB) fenntartja a görög bankrendszer likviditási támogatását (ELA), akkor növelhető lesz az ATM-ekből jelenleg naponta kivehető 60 eurós készpénz-limit. Ewald Nowotny, az osztrák központi bank elnöke, az EKB igazgatósági tagja szerint az Európai Központi Bank igazgatótanácsa várhatóan szerdán dönt a görög bankok likviditási hitelkeretének felemeléséről.
Eközben a budapesti görög nagykövetség az MTI-vel az illetékes görög minisztérium tájékoztatása alapján azt közölte, hogy a görög kormány által elrendelt tőkekorlátozó intézkedések nem érintik azokat, akik külföldön kiadott bankkártyával, hitelkártyával kívánnak tranzakciókat lebonyolítani vagy pénzt felvenni a bankjegykiadó automatákból.
A görög bankszektort érintő, hétfőtől hatályos intézkedések kedvezőtlen hatásainak kivédésére több ország korlátozásokat vezetett be a görög anyabankok és leányvállalataik közötti tranzakciókra. A szerb központi bank hétfőn bejelentette, hogy korlátozta a tranzakciókat a görög anyabankok és szerbiai leánycégei között. Ugyanígy döntött Macedónia, míg Albánia szerint nincs szükség korlátozásra, miközben Romániában már hónapok óta korlátozzák a bankközi műveleteket Görögországgal.
Merkel nyitott a tárgyalások folytatására
A bankjegykiadó automaták előtt hétfőn is hosszú sorok kígyóztak, éjszaka jellemzően a fiatalok, reggel pedig az idősek álltak sorba. Utóbbiak közül sokan úgy vélik, az utolsó nyugdíjukhoz juthatnak hozzá a rendszer összeomlása előtt. Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök vasárnap este bejelentette, hogy egy hétig zárva maradnak a görög bankok és tőkekorlátozásokat vezetnek be. A pénzügyminisztérium 60 euróban limitálta azt az összeget, amelyet helyi kibocsátású bankkártyával naponta felvehetnek az ATM-ekből. Megtiltottak egyben minden pénzátutalást külföldre.
A délután folyamán megszólalt a német kancellár, aki azt mondta, hogy Európa készen áll felújítani a tárgyalásokat Görögországgal a vasárnapi referendum után, ha ilyen kérés érkezik a görög kormány részéről. Angela Merkel hozzátette: "a görög kormánynak jogában áll referendumot kiírni. Ennek eredményét pedig tiszteletben kell tartani".
Az Európai Bizottság elnöke pedig arra kérte a görögöket, hogy mondjanak igent a nemzetközi hitelezőkkel kötendő megállapodásra a július 5-én tartandó népszavazáson. Jean-Claude Juncker szerint az igenek győzelmével a görögök azt az üzenetet küldenék, hogy az euróövezetben és az Európai Unióban akarnak maradni.
Francois Hollande francia és Barack Obama amerikai elnök "megállapodott abban, hogy mindent megtesznek a tárgyalások folytatása érdekében" Görögország és a hitelezők között - közölte hétfőn a francia elnökség.
A két ország vezetői telefonon beszéltek egymással, és "megállapodtak abban, hogy mindent megtesznek a tárgyalások folytatása érdekében, amellyel a lehető leggyorsabban megoldható lenne a válság, biztosítható lenne Görögország pénzügyi stabilitása" - mondta az elnökségi forrás.
Görögország nem fizet kedden az IMF-nekJúnius 30-án lejár a határidő, ha nem fizetnek akkor az csődeseménynek minősül...