Gazdaság
Fővárosunk kilátása is pozitív
Moody’s: Budapest hitelképessége szorosan kapcsolódik hazánkéhoz, de önállóan is jól gazdálkodik
Budapest megfontolt költségvetés-kezelési gyakorlata pozitívum (Fotó: Csudai Sándor)
A Budapestre külön megállapított adósbesorolás kilátását is stabilról felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította hétfőn késő este a Moody’s európai regionális és városi önkormányzatokra szakosodott részlege. Ennek okát a hitelminősítő gazdaságunk javuló működési környezetével, valamint a szuverén és szubszuverén adóskockázat közötti szoros korrelációval indokolta. A Moody’s hitelminősítő a „Ba1” szintű, a befektetési ajánlású kategóriától egy fokozattal elmaradó, magyar szuverén adósbesorolás kilátásának pozitívra javítását a múlt héten jelentette be. Ezt követte a Budapestre érvényben tartott, ugyancsak „Ba1” osztályzat kilátásának javítása az MPSE-részleg által, mivel a Moody’s szerint a magyar helyi önkormányzatok bevételei függnek az országos szintű makrogazdasági és költségvetési teljesítménytől.
Az összefoglaló alapján folytatódik a magyar gazdaság aránylag jó ütemű növekedése, és ez a központi kormányzati átutalások növekedését eredményezi, ami kedvezően hat a fővárosi bevételekre. A budapesti osztályzati kilátás javításának indokai között van emellett a főváros megfontolt költségvetés-kezelési gyakorlata, amely a működési szintű pénzügyi egyenleg szilárd többleteiben és a jó pénzügyi teljesítményben is megmutatkozik. A Moody’s várakozása szerint a GDP-arányos magyar államadósság-ráta az idén 74,3 százalékra, 2016-ban 73 százalékra csökken. A cég közgazdászai azt is valószínűsítik, hogy az idén, a vártnál magasabb adóbevételek révén, a 2,4 százalékos cél alatt lesz az államháztartási hiány.
A pénzügyi szolgáltató közzétette globális előrejelzését is: várhatóan lanyha növekedési lendület jellemzi majd a következő két évben a világgazdaságot, amelyre egyre nagyobb terhet ró Kína és a többi nagy feltörekvő gazdaság lassulása. A nemzetközi hitelminősítő közölte azt is, hogy a világ legnagyobb fejlett és felzárkózó gazdaságai, valamint az Európai Unió alkotta G20-csoport átlagos éves növekedési üteme a 2015–2017-es időszakban 2,8 százalék lesz. Szerinte a kínai GDP-érték növekedési üteme már az idén sem éri el a hét százalékot, jövőre pedig 6,3 százalék lesz.