Gazdaság

Fontos határidő közeleg, nyílik a brüsszeli pénzcsap

Kilencvenmilliárd forint friss EU-s forrás várja a feldolgozóipari cégeket

Pár hét és három gazdaságfejlesztési pályázat nyílik meg a kis- és középvállalkozások (kkv) számára. A tét: 90 milliárd forint. Ekkora a keretösszege a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) elsőként megjelent pályázatára. 

Azok a mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv), amelyek európai uniós forrásokat igényelnének, június 22-től nyújthatják be pályázataikat. Az első, kifejezetten a feldolgozóipari vállalkozásokat megcélzó GINOP pályázat ötmilliárd forintos keretösszeggel nyílik meg. A GINOP-1.3.1-15 kódszám alatt megjelent kiírás keretében a kedvezményezett vállalkozások 1,5 millió és húszmillió forint közötti vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak, a támogatás maximális mértéke pedig az összes elszámolható költség legfeljebb ötven százaléka lehet.
10o
A GINOP-1.3.1-15 kiírást rövid időn belül további két GINOP pályázat követheti, amelynek keretéből a kkv-k kapacitásbővítésre, illetve az úgynevezett szabad vállalkozási zónákban történő munkahelyteremtésre igényelhetnek majd vissza nem térítendő támogatást. A mikro-, kis- és középvállalkozások termelési célú kapacitásainak bővítését segítő GINOP-1.2.1 pályázat a kormányzati tervek szerint nyolcvanmilliárd, míg a mikro-, kis- és középvállalkozások szabad vállalkozási zónákban történő munkahelyteremtő beruházásainak támogatására szolgáló GINOP-1.2.2 pályázat ötmilliárd forintos keretösszeggel jelenik majd meg.

A vállalkozások körében széles körben várt – a Budapesten és Pest megyén kívül az ország egész területéről igénybe vehető – GINOP-1.2.1 pályázat keretében a kedvezményezett ágazatban vállalkozások egyszerűsített eljárás keretében várhatóan tíz– százmillió forint közötti vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek. A támogatás maximális mértéke pedig 35 és 50 százalék között változhat a cégmérettől, illetve a földrajzi elhelyezkedéstől függően.

A kkv-kra szabott feltételek, illetve az egyszerűsített eljárás gyors és hatékony segítséget kínál a feldolgozóipari vállalkozásoknak.

Szakértők szerint azonban a pályázás csak abban az esetben lehet eredményes, amennyiben az érintettek képesek az előírt önrész előteremtésére, valamint a kiírásban szereplő adminisztratív és technikai feltételeknek is eleget tudnak tenni.

A kapacitásbővítésre irányuló pályázat esetében a pályázóknak érdemes figyelniük a kötelező vállalásokra – közölte Csonka Tibor, az OTP Business ügyvezető igazgatója. Hozzátette: egyrészt a projekt fizikai befejezését követő két évben minimum öt százalékkal vagy a támogatás összegével megegyező mértékben növelniük kell nettó árbevételüket, másrészt foglalkoztatotti létszámukat jelenlegi információink szerint minimum négy fővel, 15 millió forintos támogatásonként egy fővel emelniük kell. A siker szempontjából legalább ennyire fontos, hogy a pályázaton induló cégek már az első lépések között mérlegeljék, miként lesznek képesek biztosítani a pályázati önrész összegét – hangsúlyozta a szakember.

Az új EU-s pályázatok kiszélesítik a magyarországi kkv-k forrásszerzési lehetőségeit, emellett – a már megjelent három kiíráson túl – a következő hónapokban további pályázatok sora jelenik majd meg. A kormányzat által március végén elfogadott, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program 2015. évre szóló éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló kormányhatározat szerint az idei GINOP pályázatok finanszírozására összesen több mint 300 milliárd forintot különítettek el.