Gazdaság

Fontos a német cégek visszajelzése

A kormány kiemelt együttműködést folytat a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamarával

A német vállalatok visszajelzése fontos szerepet tölt be a magyar gazdaságpolitikában, a bizalom pedig alapérték lett a két ország politikai-gazdasági kapcsolataiban az elmúlt 25 évben - hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter szerdán Budapesten, a Magyar-német kapcsolatok a német újraegyesítés tükrében című konferencián.

varga-ka576x356
Mellette Hendrik Hansen, az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem rektorhelyettese (b) és Frank Spengler, a Konrad Adenauer Alapítvány magyarországi képviseletvezetője - MTI Fotó: Balogh Zoltán

A Konrad Adenauer-Stiftung, az Antall József Tudásközpont és az Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetem nemzetközi konferenciáján Varga Mihály hozzátette, a kormány kiemelt együttműködést folytat a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamarával, közös bizottságot állítottak fel, amellyel negyedévenként áttekintik a kapcsolatokat a problémák közös megoldására törekedve. Példaként említette, hogy az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (ekáer) idei bevezetése során a német cégek kérésére hagytak több tesztidőt a rendszer alkalmazására.         
Varga Mihály hangsúlyozta a német gazdaság domináns szerepét Közép-Európában, és megjegyezte, a magyar kormány is azt szeretné, hogy ez a szerep tartós és stabil maradjon.     
A Volkswagen dízelbotrányával kapcsolatban Varga Mihály elmondta: a járműgyártás a magyar ipari termelés több mint 22 százalékát adja, ebben döntő szerepet képviselnek a német vállalatok, amelyek a beszállítókkal együtt mintegy 100 ezer embernek biztosítanak munkát. Vélekedése szerint nem lenne bölcs dolog, ha a magyar kormány elsietett lépéseket tenne. A kormány elsőszámú szempontja az, hogy ne szűnjenek meg munkahelyek, a járműgyártás változatlan kapacitással tudjon működni az országban - jelentette ki.     
A miniszter szerint Magyarországnak törekednie kell arra is, hogy csökkentse azt a kis egyoldalú függést, ami az elmúlt években a járműgyártás terén kialakult. Fontos, hogy a jövőben az orvosi műszerek, műanyagipari, valamint élelmiszeripari termékek kereskedelmében is nőjön a német-magyar reláció szerepe - tette hozzá.     
A miniszter úgy vélekedett, Angela Merkel német kancellárt is meglepte legutóbbi magyarországi látogatása alkalmával, hogy milyen erős jelenléte van a német cégeknek az országban. Több mint hatezer német vállalat működik Magyarországon, a magyar gazdaság külgazdasági kapcsolatainak negyedét ezek a cégek adják, az elmúlt 25 évben meghaladta a 20 milliárd eurót a magyarországi német beruházások és befektetések értéke - ismertette a miniszter.     
Varga Mihály kiemelte: a kormány fontosnak tartja, hogy a 2014-2020-as fejlesztési ciklusban a kutatás-fejlesztés-innováció (K+F+I) területe kiemelt támogatást kapjon. Ez jó hír nemcsak a szektorban működő vállalatoknak, hanem az egyetemekkel közösen fejlesztési programokat megvalósító cégek számára is - mondta.     
A kormány fontosnak tartja a helyi felsőfokú oktatásba való bekapcsolódást. Ez történhet egyebek mellett kutatói helyek létrehozásával, vagy az egyetemek olyan módon történő támogatásával, amelyek növelik a hozzáadott értéket a K+F+I ágazatban - fejtette ki.