Gazdaság

Folyamatosan fejlődnek a kínai-magyar kereskedelmi kapcsolatok

Kétoldalú szakmai találkozót szervezett a NAV

Folyamatosan fejlődnek a kereskedelmi kapcsolatok Kína és Magyarország között, a kétoldalú kereskedelmi forgalom a kelet-közép-európai országok között is élen jár - mondta Tuan Csie-lung kínai nagykövet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által szervezett kínai-magyar szakmai találkozó sajtótájékoztatóján kedden Budapesten.

Magyar termékeket, sertéshúsokat, borokat, állategészségügyi rendszereket és berendezéseket ismerhettek meg az érdeklődők a 14. Kínai Nemzetközi Mezőgazdasági Kiállításon (CATF) Kunmingban - közölte az Agrármarketing Centrum Nonprofit Kft. (AMC) kedden az MTI-vel. A közlemény a kedden zárult, csaknem 50 országból 200 ezer szakmai látogatót vonzó kiállítás magyar közösségi standján az AMC négy kiállítóval, 36 négyzetméteren várta az érdeklődőket. Az AMC standján a Hungary-Meat Kft., a Kristinus Borbirtok Kft., a MOONSYST Zrt. mutatta be termékeit, illetve a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. sanghaji képviselete információs pulttal volt jelen - tették hozzá. Az 1,3 milliárd lakost ellátó, folyamatosan bővülő kínai piacon jelentős az igény a nemzetközi konyha, az egészséges étkezés és a prémium termékek iránt. Becslések szerin 2020-ra Kína lesz a világ legnagyobb élelmiszer importőre, jelenleg a fogyasztás 20 százaléka származik külföldről - áll a közleményben.

A NAV, a Vám-, Jövedéki és Adóügyi Szolgáltatók Szövetsége, a kínai egyesületek, üzletemberek részvételével szervezett eseményen a nagykövet hozzátette: több mint 5  milliárd dollár kínai befektetés érkezett a kelet-közép-európai országokba, ebből több mint 3 milliárd dollár Magyarországra. A kétoldalú kereskedelmi forgalom csaknem 10 milliárd dollárt tesz ki. 

Molnár Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vámszakmai és nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára kiemelte: a jogszabályok betartása és betartatása a hivatal legfontosabb feladata, amelyhez elengedhetetlen a korrekt tájékoztatás, ezért rendezték a szakmai napot.
Kérdésre válaszolva elmondta, kizártnak tartja, hogy vám- és adóelkerüléssel ma Magyarországon kínai áru piacra kerüljön, az áruk 100 százalékát ellenőrzés alá vonják a NAV munkatársai, okmányvizsgálat minden esetben történik.
Kitért arra, hogy az elmúlt 6 hónapban 8 százalékkal nőtt a Magyarországon vámkezelt konténerek száma, és szeretnék elérni, hogy minél több árut itthon vámkezeljenek. Ebben az esetben lehet biztosan tudni, mi van a konténerben, kiszűrhetik az esetleg problémát okozó árukat. Elmondta, hogy 23 perc az átlagos vámkezelési idő Magyarországon, a vámhatóságnak magas presztízse van európai szinten is.

A kínai nagykövet a letelepedési kötvénnyel kapcsolatos kérdésre válaszolva elmondta, a kínai kormány engedi a külföldi letelepedést, amennyiben az törvényes tevékenység végzése céljából történik. Hozzátette, Magyarországot üzleti vagy oktatási célból választják sokan. Kiemelte, mindig kérik a letelepedni szándékozóktól, hogy tartsák tiszteletben a magyar hagyományokat, szabályokat, a kultúrát.

FM: erősödik az agrár-együttműködés Kínával
Magyarország olyan agrár-innovációban érdekelt, amely a fenntartható fejlődést és a környezetre káros anyagok csökkentését tűzi ki célul - jelentette ki Gulyás Andrea, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) államtitkára hétfőn, a kínai Kunmingban, Kína és Kelet-Közép-Európa agrárvezetőinek csúcstalálkozón.

Az agrártárca tájékoztatása szerint a Jünnan tartomány székhelyén megrendezett fórumot és miniszteri értekezletet idén 11. alkalommal, a kínai kormány Egy övezet, egy út politikájának kezdeményezés rendezték meg.
A fórumon Kína mezőgazdasági minisztere kiemelte, hogy a kelet-közép-európai országokból Kínába érkező élelmiszerek mennyisége évről évre növekszik. A fogyasztók is egyre jobban ismerik a régió országait és termékeit, bíznak azok minőségében. 
A fórummal egy időben zajló Kínai Nemzetközi Agrárkereskedelmi vásáron Magyarország saját pavilonnal vesz részt. A kiállítók között  vannak például sertéshúst, magyar borokat és állati diagnosztikai berendezést forgalmazó vállalatok is.
Kínai körútján Gulyás Andrea közigazgatási államtitkár a 33 millió lakosú, tartományi jogú Csunking város vezetőivel találkozott. Az államtitkár és a város Tudományos és Technológiai Bizottságának vezetője együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az agrártechnológiai kooperáció előmozdításáról. Majd a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Nonprofit Kft. és a Csungkingi Tudományos és Technológiai Bizottság High-tech Inkubátorház megalapította a Magyar-Csungkingi Tudományos és Technológiai Transzferközpontot.
A 2010-ben megnyitott Csungkingi Magyar Főkonzulátus révén Magyarország jelentős szerepet tölt be a nyugat-kínai térség, azon belül különösen Csungking külügyi kapcsolati rendszerében. Jelenleg több magyar mezőgazdasági technológiai projekt zajlik a régióban. 
Az FM államtitkára a sanghaji ProWine borászati kiállítás megnyitójának díszvendégeként Kína legnagyobb szakmai rendezvényén vett részt. A magyar borok és borászatok minden évben nagy számban képviseltetik magukat ezen a vásáron, és termékeik már megjelennek a kínai szaküzletek polcain. A magyar standon egyre keresettebbek a fehérborok, amelyekre eddig - a főként vörösborok dominálta piacon - kevésbé volt igény. 
Gulyás Andrea ellátogatott továbbá a sanghaji szabadkereskedelmi övezetben hamarosan megnyíló magyar pavilonba is. Ez a Kínában forgalmazott élelmiszereket mutatja be. Az államtitkár megnézett egy magyar termékeket forgalmazó sanghaji üzlet is, ahol az áruházláncolat vezetőjével egyeztetést folytatott további magyar árucikkek belistázásáról és árusításáról. Az üzletben novemberben és decemberben a Kárpát-medencei kínálatból bórkóstolást is tartanak - áll a közleményben.