Gazdaság

Fókuszban a banki béketerv

Újra a Financial Timesban

Friss cikkben, a héten másodjára foglalkozik a magyar gazdasággal a Financial Times. A brit üzleti lap a kormány bankokkal kötött békemegállapodását elemzi.

Felidézi, hogy tavaly év végén Andreas Treichl, az Erste Group vezérigazgatója egy asztalhoz ült Orbán Viktor miniszterelnökkel, majd a magyar kormányfő az egyik legnagyobb üzleti kritikusával hozott tető alá békemegállapodást Európa legkeserűbb, bankok és kormány közötti ellenségeskedése közepette.

Az Erste Bank 550 millió eurós hitelezési tervet jelentett be három évre, a kormány pedig a bankadó csökkentése mellett kötelezte el magát, a kabinet viszont megígérte, hogy tartózkodik a bankok eredményét negatívan érintő új intézkedésektől. A Financial Times összeállítása szerint megkérdőjeleződött a béketerv, hiszen effektíve a bankoknak kellene kártalanítaniuk az ország évek óta legnagyobb pénzügyi botrányának áldozatait. Pedig három olyan brókercég ment csődbe, amelynek nem volt kapcsolata a bankokkal.

Hogy a pénzintézetekkel kötött békemegállapodást megfelelően tiszteletben tartja-e a kormány, annak messzebbre mutató jelentősége van, hiszen a kormánynak szüksége van a gazdasági növekedéshez a banki hitelezésre. A bankokkal kötött egyezség része a magyar befektetési imázs javítására tett erőfeszítéseknek, és erősítené a bizalmat a teljes közép- és kelet-európai bankszektorban – mutat rá a Financial Times.