Gazdaság
Fokozni kell az exportképességet
A négyszeresére, tizenkétezerre emelné a kormány a külpiacra szállító, tőkeerős kis- és közepes méretű vállalkozások számát
Az export a tét. Urbán Zoltán, az Eximbank vezérigazgatója és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (Fotó: MTI/Soós Lajos)
A magyar export 85 százalékát nagy nemzetközi vállalatok bonyolítják, 15 százalék a magyar cégek aránya. A kormány ezért 2018-ig szeretné 12 ezerre növelni az exportképes, magyar tulajdonban lévő kis- és közepes vállalkozások (kkv) számát a jelenlegi háromezerről – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter a Magyar Export-Import Bank tájékoztatóján közölte, hogy a magyar kkv-k döntő többsége nem rendelkezik a külpiaci versenyhez szükséges pénzügyi erőforrással, szakértelemmel és rugalmassággal. Ezért az Eximbank 20,6 milliárd eurós – több mint hatezermilliárd forintos – hitelkeretet nyitott, amellyel a világ 94 országába segítené a kivitelt. Ha sikerül növelni a magyar kkv-exportot, azzal bővülhet a hazai munkahelyek száma is, jelenleg minden ötödik munkavállaló jövedelme közvetlenül vagy közvetve az exportból származik. Szijjártó Péter kifejtette: a magyar export mértéke megfelelő, az idei első negyedév végén éves összevetésben nyolc százalékkal nőtt, és elérte a 22,3 milliárd eurót, továbbá az export erősen meghatározza az egész magyar gazdaság teljesítményét.
A hazai kkv-k jelenleg csak korlátozottan képesek bekapcsolódni a teljes körű termelési, szolgáltatási láncokba, hiszen annak ellenére, hogy a hazai munkavállalók 75 százalékát a kkv-k foglalkoztatják, a magyar kivitel zömét nagy nemzetközi vállalatok adják.
A kkv-k külpiacra lépésének segítésével tehát nem csupán az export bővülése és stabilitása, hanem a hazai foglalkoztatottság növelése is kormányzati cél. Urbán Zoltán, a Magyar Export-Import Bank vezérigazgatója közölte, az Eximbank által kihelyezett teljes hitelállomány 559 milliárd forint volt idén március végén. A kihelyezett új hitelek mértéke 2013-ban 187 milliárd forint volt, 2014-ben már elérte a 327 milliárd forintot, és csaknem százmilliárd forinttal növelte az adóbevételeket.
Idén az első negyedévben megközelítette a hetvenmilliárd forintot a kihelyezett új hitelek összege. A hitelfelvevők között a mikro-, kis- és közepes vállalkozások aránya nem egészen 77 százalék, az idén év végére szeretnék elérni a nyolcvan százalékos arányt.
Hatékony finanszírozási konstrukciók
Az exporthitelezést segítő Exim célja, hogy a magyar kormány külgazdasági stratégiájával összhangban gazdaságpolitikai és külgazdasági ösztönző eszközként hatékony finanszírozási és biztosítási konstrukciókkal támogassa a hazai exportáló vállalkozásokat, mely feladatát a képviseleti hálózatán keresztül megerősítve végzi. Az Exim a magyarországi hitelintézeteken keresztül közvetetten, az Exportélénkítési Hitelprogram (EHP) kapcsán együttműködik 21 hitelintézettel. A Külgazdasági és Külügyminisztérium és az Exim égisze alatt zajló „Exportra fel!” fórumsorozat is a hazai vállalatok külpiacra lépésének ösztönzése.