Gazdaság

Fő cél a versenyképesség növelése

Teljesülő ígéret: több fizetés, kisebb adó, mindez hosszú távon is kedvező

Azzal, hogy jövőre csökkenhet a nyereségadó, a vállalkozások nagyobb bérfejlesztéseket valósíthatnak meg – mondta lapunknak Bánki Erik, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke.

Bánki Erik 20161119
Bánki Erik (Fotó: Nagy Balázs)

Magyarország európai viszonylatban is a legkedvezőbb adócsökkentési és béremelési rendszerrel állt elő az elmúlt tíz év alatt. A társaságiadó-kulcs egységesen kilenc százalékra csökkentése nyomán 145 milliárd forint maradhat a vállalkozásoknál. A hír valóban bombaként robbanhatott azoknál, akik nem követik a kormány munkáját naprakészen, ám akik ismerik a gazdasági folyamatokat, az ígéreteinkhez hűen, számíthattak Orbán Viktor csütörtöki bejelentésére, hiszen a tervek között szerepel és szerepelt a járulékok csökkentése és a bérek növelése – fogalmazott lapunknak az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke. Bánki Erik hozzátette: ez hosszú távon is igen kedvező, hiszen még nagyobb tőkebeáramlást eredményezhet. Közölte: azzal, hogy jövőre csökkenhet a nyereségadó, a vállalkozások nagyobb ütemű bérfejlesztéseket valósíthatnak meg. Hangsúlyozta, fő cél a jobb életszínvonal, a béremelésekkel pedig a belső fogyasztás ösztönzése is. Kijelentette: a járulékcsökkentés a büdzsé legnagyobb tételét képezi, a reálbérek tíz százalékkal emelkednek, ezt kompenzálni kell. A költségvetésen a kormány számításai szerint várhatóan nem kell módosítani – fűzte hozzá –, erre kétszázmilliárdos tartalék van, és ennek elégnek kell lenni. Arra a kérdésünkre, hogy a versenyképesség hogyan erősíthető jobban, kifejtette, ahhoz járulékcsökkentésre, bérfejlesztésre, a személyi jövedelemadó egy számjegyűre mérséklésére, valamint a cégeknél a technológiai fejlesztésekre és még több dolgozóra van szükség.

A béremeléssel kapcsolatban a Fidesz tegnap közleményt adott ki: a frakció arra kéri a kormányt, hogy folytassa a tárgyalásokat, és harcoljon tovább a béremelésekért. A kormánypártok célja, hogy miután a közszférában már elkezdődtek az emelések, a versenyszférában is jelentős béremelés valósuljon meg. A minimálbéremelés különösen fontos, amelynek kapcsán „el kell menni a falig”.