Gazdaság
Figyelmeztető pofon Kínának
Negatívra rontotta a Moody’s a távol-keleti ország kilátását a csökkenő gazdasági teljesítmény miatt

A leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Kína elsőrendű befektetői államadós-besorolásának kilátását tegnap a Moody’s Investors Service. Oka, hogy a távol-keleti országban folyamatosan romlanak a költségvetési mérőszámok, és a devizatartalékok csökkenésével növekszik a gazdaság külső sérülékenysége. A hitelminősítő a kilátás lerontásával egy időben megerősítette az Aa3 szintű hosszú távú szuverén kínai adósosztályzatot. Indoklásában a Moody’s kiemelte, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért kínai államadósság-ráta markánsan emelkedett az elmúlt években, s annak értéke 2017-re 43 százalékig kúszhat fel. A távirati iroda által idézett hitelminősítő szerint Kína külső sebezhetősége folyamatosan nő.

A kínai devizatartalékok meredek ívben csökkennek: idén januárban 3200 milliárd dollárt értek el, 762 milliárd dollárral kevesebbet a 2014 júniusában mért legutóbbi csúcsnál. A hitelminősítő szerint ugyan ez is bőséges devizatartalék, különösen Kína külső adósságállományához mérten, de az apadás trendje jelzi annak lehetőségét, hogy a helyi valuta árfolyamára nehezedő nyomás és a gazdasági növekedés fenntarthatóságába, valamint a reformok végrehajtásába vetett bizalom gyengülése további tőkekivonást eredményezhet.
Londoni elemzők folyamatosan hangoztatják: a kínai gazdaság esetleges kemény landolását sorolják az idei globális kockázati lista első helyére. Sőt, a kínaiak részvénypiaci és devizapiaci beavatkozásai az elmúlt egy évben bizonyítják: bár a hatóságok pénzügyi és gazdasági stabilitásra törekednek, a prioritások gyakran nem világosak.
Ködös bankárvilág, egyedi ügyletek
2 perces interjú: Magas István a Világgazdasági Intézet igazgatója
- Mekkora a Moody’s „ítéletének” világgazdasági súlya?
- Nem kell aggódniuk a kínaiaknak, ez csupán figyelmeztetést jelent. Osztom a londoni elemzők véleményét, nem világos teljesen, mi történik az ázsiai országban. Más világról van szó, európai szemmel nézve másként gondolkodnak a gazdaságról, pénzügyekről az ottani vezetők. Noha a bankárok többsége a modern európai, amerikai iskolákban végzett, mégis másként, más irányokat képviselnek. Kínában zajlanak ugyan piaci reformok, ám sok tőzsdei spekulánssal. Számos bank „állami köldökzsinóron” lóg, ha pedig magánkézben van, akkor a tulajdonosok mennek bele kockázatos helyzetekbe. Véleményem szerint erős torzulást okoz, hogy az állam igencsak jelen van a bankrendszerben.
- Mi zajlik a háttérben?
- Ezt pontosan nem látni. A kínai bankügyletek egyediek, a gazdasági mechanizmus sokaknak ködös terület. A tőzsdék határidős ügyletekre játszanak, amelyek következménye a jövőben derül ki.
- Hogyan kezelhető az államadósság kérdése?
- Az utóbbi pár év alatt megnégyszereződött, ám ezzel szemben szinte fel sem fogható mennyiségű devizatartalékaik vannak. Még akkor is, ha folyamatosan csökkennek. Különböző devizában, különböző kötvénykibocsátásokkal az államadósság mértéke mérsékelhető. Számos, államra szóló követelés kibocsátható, különféle visszafizetési kötelezettségekkel.
Zombi cégek, gigantikus adósságok
Folytatódnak a munkahelyi elbocsátások, több mint ötmillió állami alkalmazott marad állástalanul Kína nehéziparában – jelentette a Reuters. A leépítések célja, hogy csökkentsék a túltermelést és a légszennyezést. A tiltakozásokat elkerülendő, a kormányzat huszonhárommillió dollárt különített el az elbocsátott szén- és fémipari munkások áthelyezésére. Ez az összeg tovább nőhet az úgynevezett zombi vállalatok adósságának törlesztésével. Már sok állami vállalatot bezártak, ám a dolgozók továbbra is kapják a fizetésüket, mert a kormányzat tart a munkanélküliség növekedésétől és a gazdaság további hanyatlásától. A szén- és fémipar csaknem negyvenmillió embernek adott munkát, ami Kína ipari termelésének több mint a negyven százaléka. Az ágazat működése azonban hatástalan és szakszerűtlen, a banki hitelek csaknem felét ezek a iparágak veszik fel és kerülnek csődközelbe.