Gazdaság
Felpörgött év végére a gazdaság
Éves szinten 2,9 százalékkal nőtt a GDP +VIDEÓ
Erősödött a forint a GDP adatok közlése után. Az euróval szemben 311-ről 310 alá süllyedt a jegyzés. A svájci frank kurzusa szintén egy egységgel 281,50 forintra csökkent, a dollárt pedig változatlanul 275 forint volt.
A negyedik negyedéves növekedés naptárhatással kiigazítva 3,1 százalékos volt az előző év azonos időszakához képest. Az előző negyedévhez viszonyítva 1,0 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék volumene tavaly a negyedik negyedévben a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint. A növekedéshez a mezőgazdaság és az építőipar kivételével mindegyik nemzetgazdasági ág hozzájárult - mondta az adatok ismertetésekor Szőkéné Boros Zsuzsanna, a KSH főosztályvezetője.
Továbbra is az ipar volt a növekedés fő húzóereje, de most nemcsak a járműgyártás és az ahhoz kapcsolódó ágazatok, hanem majdnem az összes többi ágazat teljesítménye is bővült - közölte a szakember.
A tavalyi utolsó negyedévben a szolgáltatások többsége is "megindult", úgy tűnik, hogy az ipar növekedése húzta maga után a szolgáltatásokat is - tette hozzá. A növekedés gyorsulásában lényeges szerepet játszhatott az EU-források lehívásának csúcsra járatása a 2007-2013-as ciklus zárásához közeledve. Az építőipar inkább stagnált, a mezőgazdaság mutatott visszaesést, de a részletek majd a második közlésből derülnek ki.
Ipari termelés: +7,5%, építőipar +3%
Az év utolsó hónapjában az ipari termelés a munkanap hatásokat nem számítva 9,5 százalékkal nőtt, míg a tisztított értek 6,9 százalékos éves növekedést mutatott, havi szinten pedig 0,7 százalékos csökkentést. Az feldolgozóipari export volumene 12,3, a belföldi értékesítésé 4,3 százalékkal nőtt. Összességében a termelés 7,5 százalékkal volt magasabb, mint 2014-ben.
Erősen zárta az évet az építőipar. A kibocsátás 8,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, szezonálisan és munkanappal kiigazított index alapján 2,3 százalékkal emelkedett novemberhez viszonyítva. A szektor kibocsátása tavaly 3 százalékkal nőtt, a termelői árak átlagosan 2,5 százalékkal voltak magasabbak, mint egy éve.
Varga: kiegyensúlyozott, stabil a gazdaság növekedése
Elemzőket is meglepte a jó GDP adat
A 2,5-2,6 százalékos konszenzust jócskan meghaladta az utolsó negyedéves növekedés, értékeltek elemzők. Az éves növekedés tavaly 2,9 százalékos volt, ami 2007-óta a második legmagasabb érték a 2014-es 3,7 százalék után - mondta Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője. Az Erste elemzői szerint Idén 2,2 százalékra lassulhat a növekedés.
Kiegyensúlyozott, stabil növekedést mutat a tavaly utolsó negyedévi és az éves GDP-adat; az idei első negyedében 3 százalék körül lehet a gazdasági bővülés -értékelte az adatokat Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter szerint a kedvező adatok mögött az ipar jó teljesítménye áll, amely az utolsó negyedévben látványosan, mintegy 10 százalékkal emelkedett. A kormány stratégiája és a magyar reformok hatásosnak bizonyultak, hiszen a gazdaság szerkezete módosult, kiegyensúlyozottabb, egészségesebb lett a növekedés, az ipar dominánsabb - tette hozzá.
Az NGM közleményében hangsúlyozza: Magyarország növekedése továbbra is jelentősen meghaladja az unió átlagát, a GDP bővülése mellett pedig az államadósság szintje is tovább mérséklődött. Magyarország külső és a belső egyensúlyi pozíciója is kedvezően alakult: a külkereskedelmi többlet a tavalyi év során meghaladta a 8 milliárd eurót, az államháztartás hiánya pedig a GDP 2 százaléka alatt alakulhatott 2015-ben.
A tavalyi GDP-növekedést az adóbevételek alakulása is alátámasztja, többek közt az általános forgalmi adóból befolyt magasabb bevétel egyértelmű jele a gazdaság élénkülésének.
A kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy az uniós költségvetési ciklus váltása miatt idén várható átmeneti lassulást ellensúlyozza és tartóssá tegye a növekedést. Ezért a kabinet már döntött arról, hogy idén több mint 2000 milliárd forint EU-s forrást kell kifizetni Magyarországon. Ezen túlmenően az Otthonteremtési Program, a bürokráciacsökkentés, az adócsökkentések, a vállalati hitelezés ösztönzése, valamint a szakképzés átalakítása hosszabb távon is emelheti a magyar gazdaság potenciális növekedési ütemét - közölte az NGM.
NGM: számos kormányzati intézkedés segíti az idei növekedést
A kormány számos intézkedéssel segíti az idei gazdasági növekedést, hogy kompenzálja az uniós pénzek lehívásának ciklikusságából fakadó negatív hatásokat - erről a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügyekért felelős államtitkára beszélt pénteken az M1 aktuális csatorna esti műsorában. Hornung Ágnes kifejtette: Magyarország már az idén is jelentős nagyságrendű, mintegy 2000 milliárd forintnyi uniós forrást kíván lehívni annak érdekében, hogy kiegyenlítse az uniós források lehívásának ciklikusságát. Emellett a személyi jövedelemadó (szja-) csökkentés és a további adókedvezmények szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy a fogyasztás emelkedésén keresztül ösztönözzék a gazdaság növekedését.
A kormány nagy reményeket fűz továbbá az új otthonteremtési programhoz, amely az építőipar fellendítésén keresztül szintén ösztönzi a növekedést - emelte ki. Kifejtette: e program célja egyrészt a demográfiai helyzet javítása - a családok ösztönzése a gyermekvállalásra -, másrészt a gazdaságélénkítés az építőiparon keresztül. A kormány arra számít, hogy a múlt évben felépült 8 ezer lakást az idén meg lehet duplázni - mondta az államtitkár.
Lanyha növekedés Európában
Az EU 28 tagállamában és az eurózónában egyaránt 0,3 százalékkal bővült a GDP az utolsó negyedévben, ami elmarad a tavalyi 0,4 százaléktól. Visszaesést egyedül Finnországban és Görögországban mértek. Az év egészében az Unióban 1,8, az eurót használó országokban 1,5 százalékkal nőtt a kibocsátás. A német gazdaság 1,7 százalékos emelkedést mutatott 2015-ben.