Gazdaság
Feloldotta a kormány a zárolt pénzt
Varga Mihály: alacsony olajár esetén javulnak a gazdaság növekedési kilátásai, így akár félszázalékos bővülés is jöhet majd
A kőolaj a külkereskedelmi mérleg egyik jelentős tétele, ha az ár alacsony, akkor javul az egyenleg is (Fotó: Reuters/Youssef Boudlal)
A kormány a 2014. évi hiánycél tartásához július közepén a tárcáknál több mint 39 milliárd forintot zárolt, ezt a múlt heti Magyar Közlönyben megjelent határozatában feloldotta. A zárolás az Emberi Erőforrások Minisztériumát 9,6 milliárd, a Nemzetgazdasági Minisztériumot pedig 8,3 milliárd forinttal érintette, ezek voltak a legnagyobb tételek.
A feloldott előirányzatok terhére új kötelezettséget vállalni nem lehet, a tételek kizárólag a már meglévő tartozásállomány csökkentésére, és egyéb, már fennálló fizetési kötelezettségek teljesítésére használhatók fel.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter lapunknak elmondta, hogy az idén magasabb lett a növekedés, ami segítette a központi bevételek alakulását, és arra számítanak, hogy szeptember, október és november után decemberben is többlettel zár az államháztartás. Megjegyezte azonban, hogy a hiány végső alakulása sok mindentől függ, jelentős szerepe van például annak, hogy a minisztériumok, költségvetési intézmények hogyan tudták a gazdálkodásukat lezárni. Azt is közölte, hogy a tervezettnél alacsonyabb, GDP-arányosan 2,6-2,7 százalék lehet az idén az államháztartás hiánya.
A magyar gazdaság növekedését a tartósan alacsony olajár is segítheti, hiszen a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) sem korlátozza a kitermelést. Amennyiben a tartósan alacsony olajárral lehet számolni, javulnak a gazdaság növekedési kilátásai, akár 0,4-0,5 százalékos gyorsabb bővüléssel is lehet jövőre számolni.
A hazai gazdaság bővülésének lehetőségét alátámasztja a szaúd-arábiai olajügyi miniszter hétvégi kijelentése is, miszerint a mostani alacsony nemzetközi olajár segíti a világgazdasági növekedést. Ez végső soron élénkíti a keresletet az olaj iránt, ezért az olajpiaci helyzet tovább javulhat. Ali al-Naimi egy szakmai konferencián mondott beszédében továbbra is helyesnek nevezte az OPEC novemberi döntését, hogy nem csökkentik kőolaj-kitermelésüket annak ellenére, hogy emiatt meredeken csökkent az olaj ára.