Gazdaság

Feloldanák a szerződések banktitkát

Még várni kell a döntésre a brókerbotrányokat vizsgáló albizottságban

Elhalasztotta döntését az Országgyűlés brókerbotrányt vizsgáló albizottsága arról, hogy banktitoknak minősülnének-e a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a Quaestor Zrt., illetve kapcsolt vállalkozásai között született szerződések.

Szűcs Lajos 20150527
Szűcs Lajos (Fotó: MH)

Az albizottság jövő hétfőn dönt az alelnöke, a fideszes Szűcs Lajos által előterjesztett törvénytervezetről, amely alapján nem minősülnének banktitoknak a szerződések – közölte az MTI. A véglegesítést követően terjesztheti a bizottság a tervezetet az Országgyűlés elé. Szűcs Lajos az ülésen felidézte, hogy az albizottság nem terjeszthet be törvényjavaslatot, csak annak tagjai, ezért szerepel a tervezet végén valamennyi albizottsági tag neve.

Az MSZP-s Szakács László albizottsági tag javasolta, hogy a minisztériumok és az önkormányzatok által kötött valamennyi Quaestor-szerződést ismerhesse meg a testület. Szelényi Zsuzsanna, a LMP képviselője jelezte, nem írja alá a tervezetet, és javasolta, hogy az albizottságba hívják meg mások mellett a legfőbb ügyészt, a számvevőszék elnökét és a jegybank elnökét is. Szűcs Lajos válaszában arról tájékoztatott, hogy a legfőbb ügyészt már interpellálták, és Polt Péter válaszolt is a feltett kérdésekre.


Rendkívüli befizetésre van szükség

Rendkívüli befizetést írt elő a Befektetővédelmi Alap (Beva) a tagjai számára. A brókercégeknek, alapkezelőknek, értékpapírszámlát vezető bankoknak és más tagintézményeknek a maximálisan előírható extra befizetést kell teljesíteniük, vagyis még egyszer át kell utalniuk az éves díjukat június 1-jéig, írta a Világgazdaság. Az indoklás szerint az alapnak kártalanítási kötelezettsége várható a Buda-Cash Brókerház, a Quaestor Értékpapír és a Hungária Értékpapír befektetőivel szemben. Ennek összege pedig valószínűleg jelentősen meghaladja majd a Beva – ez év közepére 14,5 milliárd forintosra becsült – vagyonát. A Beva tagjai minden évben két részletben fizetik be az éves díjukat, az első felét február 15-ig, a másodikat július 15-ig. Az éves díjat azoknak a tagoknak is meg kell fizetniük, amelyek az év során megszűnnek. Idén már számos tag adta vissza működési engedélyét: 64-ről mostanra 58-ra csökkent a számuk.