Gazdaság

Félmilliárd eurós exporttöbblet júliusban

Felpörgött az export – Az első hét hónapban 3,8 milliárdos a többletköltséget

Júliusban 498 millió euró volt az exporttöbblet, ami 66 millióval több mint egy éve – derül ki a KSH előzetes adataiból. Az év első hét hónapjában az egyenleg 3,78 milliárd eurós többletet mutatott, ami 253 millió euróval haladta meg az egy évvel korábbit.

Az év hetedik hónapjában megfordult a júniusban mért az importnál nagyobb mértékben növekedett az export. A kivitel 8,4 százalékkal 7,25 milliárd euróra, míg a behozatal 7,9 százalékkal 6,76 milliárd euróra nőtt.

A január-júliusi periódusban a kivitel értéke 49,08 milliárd euró, a behozatalé 45,3 milliárd euró volt, előbbi 5, utóbbi 4,8 százalékos bővülés éves szinten. A forint árfolyama a múlt év első hét hónapjával összevetve az euróval szemben 3,9 százalékot gyengült, a dollárhoz képest 0,4 százalékot erősödött. A júliusi kivitel 78, a behozatal 74 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolította le Magyarország.

A részletes adatokat október 2-án adja ki a KSH.

Elemzők szerint csökkenő ütemben nő tovább a többlet 

A júniusi eredményeket alulmúlták a mostani adatok, a tavalyi évhez képest így is jelentős az exporttöbblet növekedése – értékelte az adatokat Gabler Gergely, az Erste Bank Hungary vezető elemzője. szakértő szerint a belső fogyasztás és a beruházások élénkülésének köszönhetően az import növekedési üteme folyamatosan gyorsul, míg az autógyárak kapacitásbővítésének végeztével az export mérséklődni fog.

Az előrejelzések szerint a kivitel éves, forintban számolt növekedési üteme 7 százalék, míg a behozatalé 7,4 százalék körül várható, a forintárfolyam változatlansága mellett - mondta.

Balatoni András, az ING bank vezető elemzője szintén úgy véli, hogy az élénkülő import a belső kereslet következménye, az export hirtelen megugrása pedig egyúttal azt is mutatja, hogy a piac orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos félelmei egyelőre nem igazolódtak be, a geopolitikai események exportra gyakorolt hatása nem érezhető. A nemzetközi piaci helyzet mellett a kivitel jövőbeli mértéke attól is függ, lesznek-e újabb ipari beruházások, miután az autógyárak kapacitásbővítése befejeződik. A szakértő felhívta a figyelmet, hogy nagyok a hullámzások, így nehéz azonosítani azokat a trendeket, amelyek egyértelműen a konjunktúrához köthetők, azonban 2014-re éves összegben 5,5-6 milliárd euró külkereskedelmi többletre számít.