Gazdaság

Felmért időskori biztonság

Kevesen takarékoskodnak a nyugdíjasévekre

A magyarok harmada még semmit nem tett annak érdekében, hogy időskorában anyagi biztonságban élhessen – derült ki a 4Life Direct biztosításközvetítő megbízásából készült országos reprezentatív kutatásból.

A harminc és 65 év közötti megkérdezettek kétharmada egyáltalán nem rendelkezik megtakarítással időskori ellátására vagy gyógyszereire, mi több, tizenkét százalékuk nem is tervez félretenni.

A 4Life Direct 2016 őszén készített felmérésének eredményei azt mutatják, hogy a magyarok számára az időskori biztonság legfontosabb elemeit a megfelelő egészségügyi ellátás, az anyagi biztonság, a megoldott lakhatás és a családi háttér jelenti. A válaszadók ezen szempontok közül a megfelelő egészségügyi ellátást helyezték az első helyre. Csak árnyalatnyival maradt le emögött az anyagi biztonság, valamint a lakhatás kérdése. A négy szempont közül a legkevésbé fontosnak a biztos családi háttér bizonyult. A felmérés szerint a nők számára nagyobb fontossággal bír a megfelelő egészségügyi ellátás, mint a férfiaknak, míg a vidéken élők magasabb arányban (68 százalék) tartják lényegesnek a biztonság megteremtésében a szilárd családi hátteret, mint a fővárosiak (58 százalék). Habár az anyagiak rendkívül fontosak az időskori biztonságérzet szempontjából, mégis a megkérdezettek harmada nem tett még semmit annak érdekében, hogy időskorára anyagi biztonságban élhessen. A válaszadók 15 százaléka nyilatkozott úgy, hogy időskorában majd a családtagjai fognak gondoskodni róla. Ez főként az ötven év felettiekre jellemző. Érdekes, hogy csak nagyon kis arányban gondolkodnak a magyarok azon, hogy időskori ellátásukat és biztonságukat eltartási szerződéssel vagy idősek otthonába költözéssel oldják meg. A megkérdezettek fele rendelkezik már valamilyen nyugdíjcélú megtakarítással, legyen szó akár önkéntes nyugdíjpénztárról, nyugdíjbiztosításról, vagy akár csak bankszámlán félretett pénzről.

Kifejezetten időskori egészségügyi célokra még kevesebben – a válaszadók 43 százaléka – rendelkeznek valamilyen megtakarítással. A megkérdezettek 45 százaléka még nem kezdett el félretenni erre a célra, de tervezi a jövőben, míg 12 százalékuk úgy véli, hogy ez a társadalombiztosítás feladata, és nem neki kellene takarékoskodnia. Ez a felfogás különösen a férfiak körében jellemző.