Gazdaság

Felgyorsulhat jövőre a magyar gazdaság

A jegybanki inflációs jelentés szerint a kezdődő nagy feldolgozóipari beruházások csak 2018-tól „fordulnak át termelésbe”

Jövőre jelentősen gyorsulva, 3,6 százalékkal bővül a magyar gazdaság – derül ki a jegybank inflációs jelentéséből, amely szerint a növekedés élénkülését elsősorban a háztartások fogyasztásának gyarapodása teremti meg. Utóbbiban döntő szerepet játszik a minimálbér-emelés és a garantált bérminimum növekedése.

Balatoni András 20161223
Balatoni András (Fotó: Hegedüs Róbert)

A következő években három százalék feletti éves növekedésre számít a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A dinamikát a belföldi kereslet folytatódó bővülése adja, s ebben meghatározó tényező a fogyasztás és a magánberuházások növekedése. Ugyanakkor az élénkülő belső kereslettel párhuzamosan az infláció fokozatosan emelkedik, de csak 2018 első felében éri el a háromszázalékos középtávú inflációs célt. A jegybank szakértői szerint a jövő évtől a költségvetési politika keresletélénkítő lesz. Balatoni András, az MNB elemzési igazgatója inflációs jelentésük részletes bemutatóján részletezte a makrogazdasági pályát is. Eszerint háromról 3,6 százalékra növelte a jövő évi bruttó hazai termék (GDP) bővülésére vonatkozó előrejelzését a jegybank, 2018-ban pedig 3,7 százalékos növekedéssel kalkulál, s 2017-re 2,4 százalékos inflációt vár. Az összefoglaló szerint az idén az infláció 0,4 százalék lesz, míg a GDP 2,8 százalékkal bővül. A szakember hangsúlyozta: a nagy autóipari beruházások 2018-tól „fordulnak át termelésbe”, jelentősen megemelve az exportot. Egyébként idén a kivitel 6,6, jövőre öt, 2018-ban pedig hat százalékkal emelkedik majd. Az import ezzel párhuzamosan idén 6,4 százalékkal, jövőre 6,7 százalékkal, 2018-ban 6,6 százalékkal ugrik meg.

9 20161223
Ami a közelmúltban bejelentett kormányzati intézkedéseket – minimálbér-emelés és a garantált bérminimum növekedése – illeti, a kormány, a munkaadók és a munkavállalók szervezetei által megkötött bérmegállapodás 2,5 százalékkal emeli a versenyszféra bérindexét a korábbi előrejelzéshez képest, a lakossági fogyasztás emelkedését a kedvező jövedelmi folyamatok támogatják. Olyannyira, hogy a bruttó átlagkereset az idén 6,3 százalékkal, jövőre kilenc, 2018-ban hét százalékkal emelkedik. Az MNB elemzése szerint a háztartások fogyasztási kiadásai az idén öt, jövőre szintén öt, 2018-ban pedig négy százalékkal nőnek. A jegybank számításai szerint a gazdasági növekedést segíti az is, hogy a kis- és közepes vállalkozásoknak adott kereskedelmi banki hitelek bővülése tartósan az öt–tíz százalékos sávban lesz, a beruházások emelkedését a bejelentett járműipari fejlesztések is támogatják. A társasági adó mérséklésének hatása elsősorban a nagyvállalatoknál jelentkezik, a társasági adó csökkentése a GDP-t középtávon 0,1–0,3 százalékkal emeli meg.

Az MNB jelentése szerint inflációs nyomás azokon a területeken lehet, ahol a jövő évi béremelés költségoldalon is hat. Eközben a járulékcsökkentés a legtöbb területen kellőképpen kompenzálja a vállalkozásokat, hogy a bérköltségük ne emelkedjen nagyobb mértékben, mint az idén, a kivételes területek azok lehetnek, ahol a minimálbéresek, illetve a szakképzett minimálbéresek aránya magasabb.