Gazdaság

Felgyorsulhat a felszámolás

A Fidesz új törvényjavaslatot terjesztett be

Az egyértelműen azonosítható ügyfélvagyonhoz hozzájuthatnának a tulajdonosok, a befektetési szolgáltatók pedig gyorsabban kaphatnák meg pénzüket a brókerbotrány nyomán elindult felszámolás során, ha a parlament elfogadja a fideszes Bánki Erik által beterjesztett jogszabály-módosító javaslatot.

A minden kétséget kizáróan azonosítható ügyfélvagyont a felszámoló köteles legyen kiadni – ez a lényege annak a jogszabály-módosító javaslatnak, amelyet a fideszes Bánki Erik nyújtott be a parlament elé. A javaslat szerint azokat az értékpapírokat, amelyek tulajdonosa egyértelműen nem azonosítható, csoportokba sorolnák, és a tulajdonosok közt az adott csoportba került eszközöket a kártyaelosztás, illetve a követelési arányoknak megfelelően osztanák szét – írta a VS.hu hírportál. Ha ezután is maradna értékpapír, azokat a felszámolási vagyonba irányítanák, így ezeket a felszámolási eljárás során a kockázatközösség elve szerint osztanák szét.

A Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által áprilisban benyújtott törvényjavaslat kiegészítése nem változtatna azon, hogy a számlákon található pénz – akár forint, akár deviza – ne legyen kiadható. A felszámolási eljárásban a pénzhez jutást is gyorsítaná a befektetési szolgáltatók esetében a javaslat úgy, hogy a befektetési szolgáltató vagyonát zárt körben is értékesíthetné a felszámoló. Ebben az esetben az egyes vagyonelemek értékének becsléséhez három, független értékbecslőtől kellene értékelést kérni, majd a vételárat az értékesítést követő ötödik napig a Cégközlönyben kellene közzétenni. A módosítások már a jelenleg futó elszámolásokat is érintenék.

A Fidesz közleményben szólította fel tegnap az MSZP-t, hogy ne tévessze meg hamis állításokkal a Quaestor károsultjait. A nagyobbik kormánypárt Gőgös Zoltán szocialista elnökhelyettes sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagált. Gőgös Zoltán azt kérdezte a kormánytól, tudja-e garantálni, hogy nem lesznek „potyautasok” a kártalanítás során. Szerinte a Postabank esetében például a harmincmilliárd forintos veszteségből száznegyvenmilliárd forintos kifizetés lett. A Fidesz emlékeztetett, hogy az MSZP kormányzása idején kártalanítás nélkül maradtak a Baumag, valamint a Globex károsultjai is. 


Szeged város cége brókerkedne

A szegedi városvezetés holnapi közgyűlésén módosítani kívánja az IKV nevű cég alapító okiratát, így a vállalkozás kiterjesztené a működését brókertevékenységre is – közölte Tóth Péter, a Jobbik Csongrád megyei elnöke tegnap a Délmagyar.hu szerint. A politikus szegedi Questor-ügynek titulálta a lépést, és hozzátette, hogy 2004 óta a szegedi önkormányzat semmilyen brókertevékenységet nem folytatott. Szerinte az önkormányzat nyereséges üzletnek látja a napirendi pont alapján a brókerkedést, és furcsállja, hogy Szeged éppen a Quaestor-botrányt követően döntene így. Tóth Péter kijelentette, hogy a Jobbik a javaslatot nem támogatja majd a pénteki önkormányzati közgyűlésen. (MH)