Gazdaság
Felére csökkent a fiatal öngondoskodók aránya
Windisch László: Célszerű lenne garanciaalapot létrehozni a pénztári szektor számára
Az ÖPOSZ elnöke nagyobb munkáltatói szerepvállalást szorgalmazott.Az önkéntes pénztárak legnagyobb kihívása a megfelelés az egységes uniós adatvédelmi szabályozásnak (GDPR), valamint az adókörnyezetnek – derült ki az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) konferenciáján tegnap a tagok között végzett felmérésből. Kravalik Gábor elnök úgy fogalmazott, a munkáltatók nélkül nincs időskori teljesség. Kiemelte: Magyarországon több mint négymillió ember dolgozik, de mind-össze körülbelül ötven százalékuk tagja valamelyik pénztárnak, ezért a munkáltatók szerepét is kellene erősíteni az öngondoskodás népszerűsítésének folyamatában.
Windisch László, a jegybank alelnöke szerint az önkéntes nyugdíjkasszák napjainkban túl sok állampapírt tartanak a portfóliójukban, ezért gyengébbek a hozamaik, mint amit egy nagyobb választékú értékpapír-állománnyal el tudnának érni. Szerinte legfontosabb ugyanakkor a lakosságot előtakarékosságra ösztönözni, emellett meg kellene újítani néhány ponton a pénztári szektor szabályozását is: célszerű lenne például, ha garanciaalapot hoznának létre a pénztári szektor számára, amely a bankbetétekhez és az értékpapírokhoz hasonlóan biztosítaná a pénztárakban őrzött megtakarításokat.
Kitért rá, tizenöt év alatt a létszámarányt tekintve mintegy feleződött az önkéntes pénztárakban a harmincöt év alatti fiatal tagok aránya, a fiatal pedig először a munkáltatójánál találkozhatna az öngondoskodás valamilyen formájával.
Az előadás után Kravalik Gábor lapunk e tárgyú kérdésére kifejtette, a munkáltatók pénztári befizetései után adójóváírást lehetne alkalmazni, az állam és a munkáltató effajta közbenjárásával növelni lehetne a fiatal tagok arányát. AZ ÖPOSZ elnöke megjegyezte, hogy ezt egy a cafeteriától független rendszerben képzelné el, amely juttatási forma kereteibe korábban sem illeszkedett a nyugdíjcélú megtakarítás.