Gazdaság
Fejleszteni kell a pénzügyi kultúrát
Korábban sokkal kockázatvállalóbbak voltak a hazai háztartások, a gazdasági válság azonban mindenkit óvatosabbá tett
Az átlagos magyar befektető nem is olyan régen még arról volt híres, hogy bátor és kirívóan kockázatkedvelő. Az elmúlt esztendőkben azonban sokan veszítettek, a saját kárukon tanultak – akár a devizaalapú hitelekkel, akár a brókerkötvényekkel – az ügyfelek, és emiatt átértékelődtek a döntések. Nem véletlen, hogy az elmúlt időszakban egyre többen fordulnak az állami befektetések, az állampapírok felé – hangsúlyozta Barcza György, az Államadósság-kezelő Központ vezérigazgatója.
A mindennapos pénzügyi kultúra azonban nem a befektetéseknél kezdődik, hanem a pénz megbecsülésén és a háztartások jövedelmének megfelelő beosztásán, amibe persze bizonyos összeghatár esetén a befektetési döntések is beletartoznak. Barcza György szerint már az is nagy előrelépés lenne, ha egyre több család, háztartás élne a bevételek és kiadások tételes számbavételével. Ezt követően pedig a második lépés lehetne a megtakarítások megfontolása, főként abból a szempontból, hogy amennyiben van fialtatásra szánt pénze a családnak, azt mennyi időre, milyen formában tudja nélkülözni. És persze az sem mellékes, hogy a megtakarításért, befektetésért cserébe mekkora kamat, hozam üti a lakossági ügyfelek markát.
A mindennapos gyakorlati banki tapasztalatokból merítve Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára a hazai pénzügyi kultúrára vonatkozó kérdésünkre azt válaszolta, kiemelten fontosnak tartja, hogy az ezzel kapcsolatos tudás és ismeretanyag minél előbb eljusson a fiatalokhoz és persze a társadalom egészéhez. A Magyar Bankszövetség a programjaival rendszeresen fel is hívja a figyelmet az alapvető pénzügyi-gazdasági tudás és gyakorlat hiányosságaira. Az idén indított Pénz7 programjuk kilencvenezer diákhoz juttatta el gyakorlati példákkal a családi költségvetésről a főbb tudnivalókat, mindezt a társ bankszövetségekkel együtt, egy időben Európa huszonhárom másik országával. A pénzügyi ismeret az egyén és a társadalom gazdasági boldogulásának egyik alapvető feltétele – vallja a főtitkár. A bankszövetségnél bíznak abban, hogy a közös, jó tapasztalatok alapján az Emberi Erőforrás és a Nemzetgazdasági Minisztériummal, valamint a Magyar Nemzeti Bankkal és a felelős pénzügyi szereplőkkel a Pénz7 program folytatása is hozzá tud járulni a pénzügyi tudatosság és így a magyar gazdaság megerősödéséhez.
Ugyancsak a hazai pénzügyi kultúra fejlesztését tartják küldetésüknek a PénzSztár című országos verseny szervezői, valamint Kerekes György, a PénzSztár Versenyközpont vezetője. A harmadik alkalommal megrendezett országos versenyen idén hazai és határon túli magyar középiskolák négyfős csapatai mérhetik össze tudásukat. A verseny fordulói során a versenyzőknek különféle típusú és egyre nehezedő feladatokat kell megoldaniuk.