Gazdaság
Fazekas Sándor: Meg kell küzdeni az agrártámogatásokért
A miniszter a mezőgazdasági és halászati tanács ülésén vett részt Brüsszelben
A magyar termelők védelmének tapasztalatairól tájékoztatta a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a ciprusi parlament mezőgazdasági bizottság elnökét keddi budapesti tárgyalásukon - közölte az agrár tárca. Nagy István Andreasz Kafkaliasz érdeklődésére kifejtette: a kormányzat fontos feladatának tartja a rugalmasabb és versenyképesebb élelmiszerellátási lánc megteremtését, a termelői összefogás erősítését. Hangsúlyozta: Magyarország törvényben szabályozza a termelők és feldolgozók védelmét a kereskedelmi láncokkal szemben. Emlékeztetett: a Földművelésügyi Minisztérium kiemelt figyelmet fordít a helyi termékek előállításának és fogyasztásának ösztönzésére. Az elmúlt években a magyarországi termelői piacok megerősödtek. Az államtitkár ismertette az őstermelői rendszert, a helyi termék védjegyet, és szólt a hungarikumokról is. Mindezeken túl felhívta a figyelmet a kis országok összefogásának fontosságára.
A tárcavezető arról tájékoztatott, hogy a magyar álláspont szerint a Közös Agrárpolitikának (KAP) egy megfelelő pénzügyi háttérrel rendelkező, erős politikának kell lennie.
Hozzátette, fontos, hogy a jövőben is az uniós gazdák legyenek az agrárpolitikai támogatások fő kedvezményezettjei.
Fazekas szerint Magyarország szempontjából kiemelt jelentősége van a termeléshez kötött közvetlen támogatások fenntartásának, és emellett az is fontos, hogy erős biztonsági háló védje a gazdákat, amely biztosítja, hogy a piaci versenyben helytálljanak és ne legyenek kitéve aránytalanul nagy terheknek.
A tárcavezető elmondta, hogy a tanácsi vitában tett hozzászólásokból kiderült, a tagállamok többsége rendkívül kedvező állásponton van, különösen a közép- és kelet-európai országok, azonban vannak, akik szerint nem a gazdák jövedelmét kellene kiegészíteni agrártámogatásokkal, a forrásokat inkább környezetvédelmi és klímapolitikai célokra, kutatási-fejlesztési tevékenységre kellene elérhetővé tenni.
A magyar kormány szerint "ez nem lenne szerencsés, hiszen azt jelentené, hogy eltávolítjuk a termelést a természettől, illetve a gazdáktól. Ha pluszfeladatokat kap az agrártámogatási keret, pluszköltségeket kell belőle kifizetni, akkor ahhoz többletforrások szükségesek".
A szakminiszterek ülésének másik fő témája a kutatási-fejlesztési tevékenység volt. A földművelésügyi miniszter azon véleményének adott hangot, hogy növelni kell a közép-keleti régió részesedét a forrásokból.
Fazekas Sándor végezetül elmondta, hogy a tanácsülés alkalmával több kétoldalú megbeszélést is folytatott, mások mellett Christian Schmidt német mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, valamint Phil Hogan mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős uniós biztossal.
A tárgyalásokat követően a Földművelésügyi Minisztérium közölte: fontos, hogy egyszerűsödjenek az agrártámogatások, ám ezt évtizedek óta nem sikerült megvalósítani az unióban.A miniszter hangsúlyozta azt is, hogy fenn kell tartani az erős, kétpilléres, megfelelő közösségi forrásokkal támogatott a Közös Agrárpolitikát. A KAP-ot érintő konkrét jogszabályi javaslatok vitája várhatóan 2018-ban, a 2020 utáni költségvetésé 2017-ben kezdődik.