Gazdaság
FT: A City már nem remél univerzális hozzáférést az egységes belső piachoz
A svájcihoz hasonló megállapodásokat kötne London
A Financial Times pénteki értesülése szerint a City és a kormányzat képviselői szeptemberben mutatják be elképzeléseiket a Theresa May miniszterelnök vezette Brexit-bizottságnak. A lap úgy tudja, a pénzügyi központ politikai és gyakorlati okokból elvetette a Norvégiához hasonló kapcsolatrendszer kialakítását az Európai Unióval, és helyette, Svájchoz hasonlóan, egyedi megállapodásokat szorgalmaz. Norvégia tagja az EU egységes belső piacának, de nincs beleszólása a döntéshozatalba, és el kell fogadnia a munkaerő és a szolgáltatások szabad áramlását, valamint hozzá kell járulnia a támogatásokhoz.
A német kancellár 15 uniós tagország vezetőjével tárgyal a jövő héten
A német kancellár 15 európai uniós tagország vezetőjével folytat megbeszélést a következő héten a brit uniós tagság megszűnése után keletkező helyzetről, az Európai Unió jövőjéről tartandó pozsonyi csúcstalálkozó ügyében - jelentették be pénteken Berlinben.
Angela Merkel hétfőn Nápolyban Matteo Renzi olasz miniszterelnökkel és Francois Hollande francia államfővel tárgyal, majd szerdán Tallinnba utazik, ahol megbeszélést folytat Taavi Roivas észt kormányfővel, és felkeresi a NATO kibervédelmi központját. Merkel Tallinnból Prágába utazik, tárgyal Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnökkel és Milos Zeman államfővel.
A német kancellár pénteken Varsóba látogat, ahol a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia -V4) kormányfőivel, Bohuslav Sobotka mellett Beata Szydlo lengyel, Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnökkel tárgyal.
Ugyancsak pénteken kétoldalú megbeszélést folytat Mark Rutte holland miniszterelnökkel, majd csatlakozik hozzájuk Lars Lokke Rasmussen dán, Juha Sipila finn és Stefan Löfven svéd miniszterelnök.
Angela Merkel szombaton fogadja Bojko Boriszov bolgár, Tihomir Oreskovic horvát, Christian Kern osztrák és Miro Cerar szlovén miniszterelnököt - ismertette berlini tájékoztatóján Steffen Seibert kormányszóvivő.
Kiemelte, hogy az uniós tagországok vezetőivel folytatandó megbeszélések célja előkészíteni a szeptember 16-ra Pozsonyba összehívott csúcstalálkozót, amelyen a Brexit utáni Európai Unió jövőjéről tárgyalnak majd a tagországi vezetők és az uniós intézmények vezetői a brit kormányfő részvétele nélkül.
"A lehető legszélesebb körű kétirányú piaci hozzáférésre van szükség" - hangsúlyozta a brit bankszövetség (BBA) vezetője. Anthony Browne szerint mindkét félnek fontos, hogy megvalósuljon ez a fajta együttműködés, "az Európai Unió tagállamainak ugyanis nem érdeke, hogy elvágják magukat a legjelentősebb pénzügyi központjuktól, főként olyan időkben, amikor mindannyian a gazdasági növekedés fellendítésére törekednek".
A szakember emlékeztetett arra, hogy az úgynevezett passporting, vagyis a pénzügyi szolgáltatók tevékenységének engedélyezése révén a Svájc és az EU közötti kereskedelmi megállapodások kétirányú teljes hozzáférést biztosítanak egyes szektorok, például az életbiztosítás számára. Anthony Browne szerint ráadásul mivel az Egyesült Királyság lesz az EU legnagyobb exportpiaca, a szigetországnak a svájcinál előnyösebb megállapodást kellene kialkudnia.
A Financial Times értesülése szerint a brit kormány az év vége előtt nem ismerteti hivatalos tárgyalási stratégiáját, Theresa May azonban szeretné, ha az informális álláspontok már korábban kialakulnának, hogy megismerhesse Skócia, Észak-Írország és Wales, illetve Brüsszel véleményét.
A City egyik legkomolyabb aggodalma a pénzügyi szektort illetően az, hogy az Egyesült Királyság új kereskedelmi megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból, és így egyik pillanatról a másikra elvész a hozzáférése az egységes belső piachoz. Ennek elkerülésére egyesek átmeneti megállapodás kidolgozását javasolják.
A pénzügyi központ javaslatán dolgozó szakemberek hangsúlyozni fogják, hogy ha a Nagy-Britannia és az EU közötti új megállapodás azonnal életbe is lép, a citybeli intézményeknek akkor is időre lesz szükségük szolgáltatási struktúrájuk és számítástechnikai rendszereik frissítéséhez.