Gazdaság

Ezerötszázmilliárd forint hitelkihelyezés

Széchenyi Kártya Program nélkül a kisvállalatok nem bővülhettek volna

A Széchenyi Kártya Program ezerötszázmilliárd forint hitelösszeggel járult hozzá a vállalkozások finanszírozásainak javításához. Eddig 224 ezer hitelügylet jött létre a háromszázezer igénylésből. A hitel a duplájára, ötvenmillió forintra nőtt.

Széchenyi Kártya 20151110
Varga Mihály: Példaértékű a szervezetek együttműködése (Fotó: Varga Imre)

Hitelezés nélkül nincs gazdasági növekedés, a Széchenyi Istvánról elnevezett program pedig a vállalkozói hitelezés jelképévé vált – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Széchenyi Kártya Program ünnepségén, amelyet abból az alkalomból tartottak, hogy a tizenhárom év alatt kihelyezett hitelállomány tegnap meghaladta az ezerötszázmilliárd forintot.

A miniszter kijelentette: ha nem lett volna ez a fajta hitelezés, a kis- és közepes méretű vállalatok (kkv) képtelenek lettek volna bővülni. Ennek oka, hogy igen kedvező kamatozással vehetnek fel hitelt a vállalkozók. A hitelezési programot évente négymilliárd forinttal támogatja a költségvetés kamattámogatás és garancialehívások formájában. Az ehhez köthetően adóbevétel viszont eléri az évi negyvennyolcmilliárd forintot. A tárcavezető azt is kiemelte, hogy a Széchenyi-program nem jöhetett volna létre, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), valamint a projektet működtető Kavosz Zrt. közreműködése nélkül. Ami a kamarai együttműködést illeti, Varga Mihály példaértékűnek nevezte az országos és területi kamarák, a vállalkozói és munkaadói képviseletek, a pénzintézetek és az állam különböző érintett intézményei közötti együttműködést, amely a hitelkihelyezés gördülékenységét biztosítja. Ám a hitelezéssel kapcsolatban azt ismét hangsúlyozta, hogy az egyik legfontosabb feladat a bankok hitelezési aktivitásának ösztönzése. Szerinte ezen a helyzeten javíthat, hogy jövőre felére csökken a bankadó, 2017-ben pedig újabb mérséklődés várható.

A miniszter arról is beszélt, hogy a magyar gazdaság európai léptékben is kimagasló eredménye többek között a jól teljesítő kkv-szektornak is köszönhető. A statisztikai hivatal harmadik negyedéves adatait ismertetve a miniszter elmondta, a vállalkozásoknál a foglalkoztatottak létszáma csaknem kétmillióra nőtt, ami egy év alatt negyvennégyezer fős emelkedést jelent. A szektor exportértékesítésének nettó árbevétele pedig 510 milliárd forinttal gyarapodott az egy évvel korábbi adathoz képest.

A VOSZ soros és az MKIK elnöke szerint szinte nincs olyan vállalkozó az országban, aki ne hallott volna a Széchenyi Hitelprogramról. Ádám Imre és Parragh László hangsúlyozta, a hiteligénylés feltételei a vállalkozók igényeihez igazodnak, a terhek enyhítésére az állam kamat- és díjtámogatást biztosít.

Az ünnepségen a bankok képviselői átadták ügyfeleiknek a jubileumi Széchenyi-kártyákat.


Eddig kétszázhuszonnégyezer szerződést kötöttek

5 perces interjú: Krisán László, a Kavosz Zrt. vezérigazgatója

– Számokkal vizsgálva, hol tart most a Széchenyi-kártya?

– A 2002-es indulás óta, mint az előadásban is fogalmaztam, már 224 ezer hitelszerződést kötöttek. A hétfő délelőtti kifizetési mutató 1514 milliárd forinton állt. Szintén érdekes lehet, hogy minden percben egymillió forintot helyeznek ki a kis- és közepes méretű vállalkozások a gazdaságba. Kilenc bank, azaz a teljes magyarországi bankszektor nyolcvanöt százaléka tagja a programnak. A sikerünkben huszonháromezer munkaóra van, egy nap pedig átlagosan kilencvenkét hitelügyletet bonyolítanak a pénzintézetek.

– Miből áll most a kínálat, és kik vehetik igénybe?

– Mára több elemből álló konstrukció áll rendelkezésre. Ilyen például a forgóeszköz- és a beruházási hitel, az Agrár Széchenyi-kártya, a Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitel és a Széchenyi Támogatást Megelőző Hitel. Az egyéni vállalkozótól kezdve a nagyvállalkozásig, mindenki igénybe veheti, hiszen igen kedvezők a hitelfeltételek.

– A hitel összege és az igénybevétel is emelkedett.

– A programot irányító Kavosz javaslatára a kormány a korábbi huszonötről ötvenmillió forintra emelte a Széchenyi-kártya Folyószámlahitel igényelhető hitelkeretét. Az első ilyen összeget ünnepélyesen adtuk át. A hiteltermékek forgalmazása is bővült, már az OTP, az Erste Bank, az MKB és a takarékszövetkezeti hálózat, a Sberbank, az UniCredit, a Budapest Bank és a Raiffeisen, továbbá a Gránitbank is részese a programnak. Az is fejlődés, hogy finanszírozó hitelintézetet is válthatnak a vállalkozók a futamidő közben. A hitelhez jutást a Garantiqa Hitelgarancia Zrt., agrárügyekben pedig az Agrár Vállalkozási Hitelgarancia segíti. Mindebből látszik, rugalmasak vagyunk.