Gazdaság

Ex-jegybankelnökök üzentek hadat Matolcsy Györgynek

Bod Péter Ákos: Nagyon elkéstek ezzel a döntéssel

Volt jegybankelnökök bírálták a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi tevékenységét. Bod Péter Ákos szerint az államadósság csökkentéséért kellene többet tenni, Surányi György véleménye pedig az, hogy elkéstek a forintosítással.

Miközben a világ számos szakértőjétől elismerést kap a kormány a devizahitelezés kivezetésével kapcsolatos módszertana miatt, és több ország is érdeklődik a tematika iránt, addig a volt jegybankelnökök közül ketten is bírálták a forintosítást, illetve az államadósság csökkentésének mértékét. Ezzel kvázi hadat üzentek a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikájának.

Néhány napja a Hír Televízióban Bod Péter Ákos például arról beszélt, hogy a jegybanknak többet kellene tennie az államadósság csökkentéséért – a forint gyengülésén elért nyereségét is erre kellene felhasználnia ahelyett, hogy elköltené azt. „A helyzet szerintem roppant világos, ha a jegybanknak van vesztesége, azt meg fogja téríteni az állam, a kincstár, a pénzügyminisztérium. Ha van nyeresége, azt be kell fizetni a kincstárba, kész. Ennél egyszerűbb összefüggés nincs. Aki ezt bonyolítja, az egy egyszerű összefüggést akar felpumpálni” – fogalmazott Bod Péter Ákos, az MNB korábbi elnöke.

Surányi György szerint a svájci jegybank intézkedése azokban az országokban okozott súlyos hatást, amelyekben magas a frankban felvett hitelek aránya, de Magyarországon a kormány a forintosítással megvédte a devizaadósokat. „A devizahitelek forintosítását egyértelműen kedvezőnek látom. Egy megjegyzésem lenne – személyesen különösen elégtétel számomra –, hogy négy évvel ezelőtt javasoltam azt, hogy ezt meg kell csinálni. Azért is jobb lett volna négy évvel ezelőtt, mert akkor még 210 forint volt egy svájci frank, most a konverzió 256 forinton történt, de persze nagyon nagy eredmény, hogy nem 325-ön kell ezt a konverziót megcsinálni” – mondta Surányi György.

A devizahitelek forintosítása nyomán a jegybanknak 136 milliárd forintos nyeresége keletkezett – közölte az MNB a volt elnökök kijelentéseire reagálva. Mintegy százmilliárd forintot a jövő éveket terhelő esetleges veszteségek rendezésére fordítanak, míg a fennmaradó összeggel az eredménytartalékot emelik. A jegybank szerint az árfolyamrögzítés hétszázmilliárd forintos adósságnövekedéstől mentette meg a devizahiteleseket, ami a magyar GDP két százaléka.