Gazdaság

Évente százmilliárd forint bevétel a vetőmagpiacon

Magyarország az ágazat hatodik legnagyobb exportőre a világon

Magyarország a világ hatodik legnagyobb vetőmagexportőre, amelyet jól tükröz, hogy az ágazat évente közel százmilliárd forint bevételt könyvelhet. Az orosz-ukrán konfliktus azonban ezt a piacot is érinti.

A termelés biztonságának alapját, a mezőgazdaság és az élelmiszer-előállítás versenyképességét garantálja a minőségi hazai vetőmag – mutatott rá tegnap Takács Géza, a Vetőmagszövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Kiemelte: a világ vetőmagpiacán jelentős helyet foglal el Magyarország, amelynek oka a kiváló termőhely és a kedvező klimatikus adottság. Emellett a jogszabályi környezet is hozzájárul a hatékony termeléshez, de magas az ágazatban a kutatás-fejlesztés területén foglalkoztatottak száma is.

Kiemelkedő helyet foglal el hazánk a világ vetőmagtermelésében, mivel Németország, Franciaország, Hollandia, az Egyesült Államok és Chile után a hatodik legnagyobb exportőrök vagyunk. Legfontosabb felvevő országaink között tartjuk számon Franciaországot, Németországot, Oroszországot, Lengyelországot, Ukrajnát és Szlovákiát. Az itthon megtermelt vetőmag harminc százalékát exportáljuk, mintegy 90 ezer tonnát, de a szám évről évre emelkedik. Az ágazat bevétele eléri az évi százmilliárd forintot, de a szektor szereplői egyéb tevékenységükkel együtt 565 milliárd forintot realizálnak.

Mivel Ukrajna és Oroszország is fontos felvevőpiacunk, ezért a két ország közötti konfliktus a vetőmagpiacon is érezteti hatását. A vetőmagszövetség adatai szerint az Ukrajnában kialakult bizonytalan fizetési feltételek miatt óvakodnak a vállalkozások, Oroszországba pedig jelentős többletköltséggel juttatható el a termék. A megemelt költségek már a jövedelmezhetőséget is veszélyeztetik. A szövetség rámutatott, hogy a hazai cégek a Közel-Keleten, valamint a Szovjetunió utódállamaiban találhatnak új piacokat.

Néhány hét múlva megkezdődik a vetőmagvásárlások időszaka, ezért a szövetség folytatja a hamis termékek ellen folytatott kampányát. Az elmúlt évek adatai szerint a vetőmag-hamisítás folyamatosan visszaszorul, és inkább annak kell nagyobb kockázattal számolnia, aki megpróbálja átverni a gazdákat. A vetőmag-termőterület mára meghaladja a 130 ezer hektárt Magyarországon, mérete 2010 óta folyamatosan emelkedik. Az ágazat képviselői száz különböző növényfajtának ezerötszázféle vetőmagját állítják elő. Tevékenységükből éves szinten nagyságrendileg százmilliárd forint árbevételt realizálnak.

A Vetőmagszövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács 1993-ban alakult, fő feladatai közé tartozik többek között az ágazattal kapcsolatos javaslatok kidolgozása, az információszerzés, valamint a törvényben rögzített joggyakorlás. A szervezetnek 817 tagja van.