Gazdaság

Eurostat: Magyarország a középmezőnyben

A GDP-arányos állami kiadások EU-rangsorában

Magyarországon kissé meghaladja az európai uniós átlagot az állami költések hazai össztermékhez (GDP) viszonyított aránya, ezzel a középmezőnyben helyezkedik el - derült ki az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) rangsorából.

E szerint az EU-28-aknál átlagosan a GDP 48 százalékát teszik ki az állam kiadásai, az eurót használó országok átlaga 49 százalék.

Az átlagot meghaladó az állami költés Finnországban (59 százalék), Dániában (57 százalék) és Svédországban (53 százalék), továbbá Franciaországban (57 százalék), Belgiumban (54 százalék) és Ausztriában (52 százalék).  A GDP 50 százalékánál magasabbak az állami kiadások még Olaszországban (51 százalék) és Magyarországon (50,1 százalék).  A lista végén vannak a balti államok (Észtország 39 százalék, Lettország 37 százalék, Litvánia 35 százalék), Románia (35 százalék), valamint Bulgária és Írország (39-39 százalék). 

A visegrádi országcsoportban, Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában egyaránt a GDP 42 százalékát teszik ki az állami kiadások.

Németországban és Nagy-Britanniában 44 százalék az állami költések GDP-hez viszonyított aránya. Az EU-államok kiadásainak oroszlánrészét a szociális kiadások teszik ki, az EU-28-aknál erre megy el az összes állami költés 40 százaléka, az euróövezetben átlagosan a 41 százaléka. Ebből a szempontból az éllovas Luxemburg (44 százalék), a sereghajtó pedig Ciprus, ahol az összes állami kiadás kevesebb mint 29 százalékát teszik ki a szociális transzferek.