Gazdaság

Európai Központi Bank: téma a Brexit hatása

Hétindító. A keresetek első öthavi alakulásáról közölnek adatokat itthon

Galamb hangnemet üt meg az Európai Központi Bank a csütörtöki ülésén az ING Bank vezető elemzője szerint. Virovácz Péter úgy látja: a testület kilátásba helyezi az újabb monetáris lazítást. Itthon a keresetek alakulásáról és az államháztartás helyzetéről közölnek adatokat.

Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki kamatdöntő ülésén valószínűleg a lehetséges Brexit és annak hatása lesz a fő téma – mondta Virovácz Péter, az ING vezető elemzője a Magyar Hírlapnak. Szerinte az ülés túl késői ahhoz, hogy reagáljon a népszavazást követő eseményekre, ugyanakkor ahhoz pedig túl korai, hogy igazán látni lehessen a népszavazás okozta rövid távú reálgazdasági károkat. Virovácz úgy véli, hogy az EKB időt próbál nyerni magának a komolyabb döntések meghozatala előtt azzal, hogy kommunikációjában galamb hangnemet üt meg, vagyis kilátásba helyezi az újabb lazítást, ha azt az inflációs és gazdasági környezet a Brexit függvényében megkívánja. Várhatóan szeptemberben dönt majd az EKB újabb intézkedésekről, amennyiben szükséges lesz, hiszen ekkor már rendelkezésére állnak a legfrissebb előrejelzések és újabb két hónap gazdasági adatai. Az ING Bank vezető elemzője arra számít, hogy a kötvényvásárlási program határidejét tolják majd ki 2017 végéig, esetleg a mennyiséget is növelik, de újabb kamatvágásra meglehetősen csekély az esély.

Csaknem üres az e heti magyarországi makronaptár. Szerdán teszik közzé a keresetek január–májusi alakulásáról szóló statisztikát. Elemzők az év egészére mintegy hatszázalékos bruttó bérnövekedésre számítanak. A Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtökön közli az államháztartás június végi és első hat havi helyzetéről szóló adatokat.

Németországban a júliusi ZEW-mutatót publikálják kedden, ami a gazdaság állapotának megítéléséről szolgáltat információt. A ZEW indikátora azonban elemzők meglátására épül, szemben az egy héttel később megjelenő Ifo-mutatóval, ami a gazdasági szereplők megkérdezésén alapul. Virovácz szerint a ZEW-mutató a júniusi markáns meglepetés után némiképpen csökkenhet a legfrissebb gazdasági adatok, főként a gyengébb ipari teljesítmény miatt. Szerdán az euróövezeti fogyasztói bizalmi index lát napvilágot, míg pénteken az euróövezeti beszerzésimenedzser-indexek szolgálhatnak iránymutatásul a régió gazdasági állapotára vonatkozóan.

Az ING vezető elemzője szerint Lengyelországra szegeződik majd a befektetők figyelme a hét folyamán. Péntek este a Fitch nem változtatott a lengyel adósosztályzaton, ám minden egyes kedvező hírre szüksége lesz a lengyel gazdaságnak, hogy a jövőben se változzon ez a megítélés. Hétfőn a munkaerőpiaci adatokkal kezdődik a sor, kedden érkeznek az ipari termelésre és a kiskereskedelemre vonatkozó júniusi jelentések. Az elemző valamennyi adat esetében jelentős javulást vár az előző havi mutatókhoz képest, vagyis szerinte a kedvezőtlen első negyedév után Lengyelországban is fordulat következhet be, csakúgy a magyar gazdaságban.

Virovácz úgy látja: a héten is érdemes lesz a makrogazdasági adatok mellett a politikai eseményeket nyomon követni, hiszen az Egyesült Államokban, Clevelandben rendezik meg a republikánus konvenciót. A ma kezdődő nagygyűlés lényege, hogy ténylegesen Donald Trump lesz-e a republikánusok elnökjelöltje az őszi választáson. Elméletileg, ha nem rúgják fel az évtizedek óta érvényben lévő szabályt, akkor nincs, ami megakadályozza Trump hivatalos jelöltté válását. A felmérések viszont továbbra is azt jelzik, hogy Hillary Clinton esélyesebb az elnöki pozícióra. Az ING vezető elemzője úgy véli: ha Trump lesz a republikánusok elnökjelöltje, az piaci turbulenciákat okozhat.