Gazdaság

Európa élvonalában található a magyar fogyasztási bővülés

Az online pénztárgépek is jelentősen javítottak a kiskereskedelmi forgalmon

Sorozatban tizenegyedik hónapja bővül a kiskereskedelmi forgalom, a májusi, csaknem ötszázalékos erősödéssel pedig Magyarország a harmadik legnagyobb mértékű növekedést érte el az Európai Unióban – értékelte a Nemzetgazdasági Minisztérium a Központi Statisztikai Hivatal tegnap közzétett adatait a májusi kiskereskedelmi forgalomról.


magyar-termekekA rezsicsökkentés és a bérnövekedés is jótékony hatással van (Fotó: Csudai Sándor)
A kiskereskedelmi forgalom volumene 4,9 százalékkal nőtt májusban az egy évvel korábbihoz képest a nyers és a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint egyaránt – jelentette tegnap a forgalomra vonatkozó második becslés alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A július 3-án közölt első becslés szerint a növekedés 5,1 százalékos volt. Áprilisban jelentősen nagyobb, 6,3 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme.

Az országos kiskereskedelmi forgalom csaknem fele, 46,8 százaléka az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyesboltokban, élelmiszer-kiskereskedelemben, a fennmaradó 18,6 százaléka pedig az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott – közölte a KSH.

A nemzetgazdasági tárca közleményében hangsúlyozta: a háztartások fogyasztásának élénkülése a többi között a rezsicsökkentésnek, a családi adókedvezménynek, a foglalkoztatás rekordszintű bővülésének, a reáljövedelmek emelkedésének és a növekvő fogyasztói bizalomnak köszönhető. Kiemelte: Magyarországon mérték az egyik legdinamikusabb bővülést az uniós tagállamok között. A hazai kiskereskedelmi forgalom jóval az Európai Unió 1,2 százalékos átlaga feletti teljesítményt mutat, s a V4-országok között a legnagyobb növekedést érte el.

A kiskereskedelmi forgalom elmúlt hónapokban mért kiugró teljesítménye, valamint a háztartások fogyasztásának tavalyi, negyedévről negyedévre történő bővülése is azt mutatja, hogy Magyarországon tartós és folyamatos a belső fogyasztás erősödése - közölte az NGM. A kormány célja az elmúlt időszakban az volt, hogy minél több pénz maradjon az embereknél, és nőjenek a lakosság megtakarításai. Ennek köszönhetően a magyar gazdaság olyan fejlődési pályára állt, amelyben az export mellett a belső kereslet, a fogyasztás is egyre inkább húzza a gazdasági növekedést – fogalmazott a tárca.

A fogyasztás a tervezettnél nagyobb ütemben bővül az idén, annak ellenére, hogy májusban lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) várakozása szerint. Vámos György, az OKSZ főtitkára az MTI-nek elmondta: bár a májusi növekedés kisebb volt, mint az azt megelőző hónapokban, a második fél évre fogyasztásbővülés várható. Ebben a szakértő szerint két tényező játszik főszerepet: a reáljövedelmek növekedése és az online pénztárgépek piactisztító hatása.