Gazdaság
Európa egyik leggyorsabban fejlődő agráriuma a miénk
Kiemelkedő a mezőgazdaság és az élelmiszeripar szerepe az exportban
Az ágazat teljesítménye folyamatosan nő, az állattenyésztés negyven százalékkal, a növénytermesztés pedig 63 százalékkal bővült 2010-hez képest. Mint azt Fazekas Sándor miniszter közölte, a vidéki foglalkoztatás bővítésében kulcsfontosságú szerepük volt a gazdáknak, az élelmiszer-feldolgozóknak és mindazoknak, akik a mezőgazdaságban dolgoznak. Kiemelte, 2010-ben a szaktárca legfontosabb feladata az volt, hogy a gazdákkal, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségével (Magosz) összefogva talpra állítsa a magyar vidéket, mezőgazdaságunk növekedési pályára tudjon állni, és még több gazdának, családi gazdaságnak nyújtson jövedelemforrást.
Hangsúlyozta, az elmúlt években visszaállították a magyar élelmiszerek belföldi és nemzetközi tekintélyét, Magyarország több mint száz országba exportál, s az exporttöbbletben a mezőgazdaságnak és az élelmiszeriparnak kiemelkedő szerepe van. Fazekas kitért arra is, hogy a Földet a gazdáknak programban kétszázezer hektár állami földet értékesítettek, s ezzel harmincezer magyar földműves szerzett tulajdont, amelynek mintegy egyharmada fiatal gazdák birtoka lett. Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára kiemelte, hogy a támogatásoknak köszönhetően több mint kétezer mezőgazdasági vállalkozás fejlesztheti kapacitását.
Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott elmondta, hogy az elmúlt nyolc év agrárpolitikájában elért eredményeket bemutató kiadványt a kormányzat agrárpolitikusai országjáráson mutatják be a gazdatársadalomnak. Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke megjegyezte, több olyan program is szerepel a kiadványban, amelyet az agrárkamara kezdeményezett vagy támogatott. Jakab István, a Magosz elnöke pozitívnak értékelte az elmúlt években az ágazat szereplői, a szakmai szervezetek és az érdekképviseletek között létrejött együttműködést.