Gazdaság
Esik a forint a Brexit-hírek hatására
Az MNB felkészült - Zuhanásban a főbb európai piacok
Az euró jegyzése a kora hajnali 312,97 forintról 318,16 forintra, a dolláré 273,98 forintról 289,16 forintra, a frank árfolyama pedig 284,39 forintról 296,44 forintra változott pénteken, percekkel reggel 6 óra előtt.
Az euró árfolyama is esett a dollárhoz képest: a hajnali 1,1424 dollárról 1,0915 dollárra.
Az IMF zökkenőmentes átmenetet szorgalmaz
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) felszólította Nagy-Britanniát és az EU, hogy működjenek együtt a brit uniós tagság zökkenőmentes megszüntetésének érdekében.
A Nagy-Britannia uniós tagságát elutasítók győzelmével végződő népszavazás után Christine Lagarde, a valutalap vezérigazgatója pénteken kiadott közleményében azt szorgalmazta, hogy a brit és az uniós hatóságok közös munkával biztosítsák a zökkenőmentes átmenetet egy új típusú gazdasági kapcsolat kiépítéséig, tisztázva az eljárásokat és a folyamatot vezérlő legfontosabb célokat.
"Tudomásul vesszük az Egyesült Királyság népének döntését" - fogalmazott Lagarde, aki a népszavazás előtt személyes tekintélyét is latba vetve figyelmeztetett a Brexit, azaz a brit uniós tagság feladásával járó veszélyekre.
A vezérigazgató egyúttal feltétetlen támogatásáról biztosította az Európai Központi Bank és a brit jegybank azon kötelezettségvállalását, miszerint biztosítják a bankrendszer számára a szükséges likviditást, és igyekeznek korlátok közé szorítani a piaci kilengéseket.
"Továbbra is szoros figyelemmel követjük a helyzet alakulását, és készen állunk támogatni tagállamainkat szükség esetén" - közölte Lagarde.
A G7-csoport pénzügyi vezetői együttműködnek a piaci mozgások kezelésében
A világ hét legfejlettebb országát tömörítő G7-csoport pénzügyi vezetői azt ígérték, hogy folytatják az egyeztetéseket a piaci mozgásokról és a pénzügyi stabilitás alakulásáról, és a helyzetnek megfelelően továbbra is együttműködnek a Brexit-pártiak győzelmét követően is.
A péntek délután tartott tanácskozás után a G7-ek pénzügyi vezetői közleményükben úgy fogalmaztak, hogy szoros figyelemmel követik a piaci fejleményeket. Elismerték, hogy a túlzott volatilitás és az árfolyamok rendezetlen mozgása árthat a gazdasági és pénzügyi stabilitásnak.
Ezzel együtt azt bizonygatták, hogy a brit gazdaság és pénzügyi szektor lendületben marad, a brit hatóságok jól felkészültek a népszavazás következményeinek kezelésére.
A G7-országok központi bankjai lépéseket tettek a megfelelő pénzbőség biztosítására és a piacok működésének támogatására, ebből a célból készen állnak használni a likviditási eszközöket.
A Bank of England mindent megtesz a pénzügyi stabilitásért
A Bank of England mindent megtesz a brit pénzügyi rendszer stabilitásának fenntartásáért, és kész több százmilliárd font pótlólagos likviditással segíteni a bankrendszert, ha erre szükség lenne - mondta pénteken a brit jegybank kormányzója.
Mark Carney közölte: a következő időszakban várható piaci és reálgazdasági volatilitásra a brit pénzügyi vezetés jól felkészült, a Bank of England és a brit pénzügyminisztérium részletes készenléti terveket készített
A legnagyobb brit bankok számára előírt tőkekövetelmények tízszeresen haladják meg a pénzügyi válság előtti szintet, és a Bank of England e bankok esetében olyan stresszhelyzeti teszteléseket végzett, amelyek a mostaninál sokkal súlyosabb helyzeteket modelleztek - mondta Carney.
Mindezek eredményeként a brit bankok több mint 130 milliárd font új tőkét hajtottak fel, és jelenleg több mint 600 milliárd font magas minőségű likvid eszközállományuk van - tette hozzá a Bank of England vezetője.
Carney közölte: ez a hatalmas likviditásmennyiség kellő rugalmasságot biztosít a bankrendszernek ahhoz, hogy nehéz időszakokban is folytathassa a brit üzleti szféra és a háztartások hitelellátását.
Mindemellett a Bank of England kész 250 milliárd fontnál több pótlólagos finanszírozás nyújtására normál piaci műveletei keretében, és ha szükséges, jelentős devizalikviditást is tud nyújtani - hangsúlyozta a Bank of England kormányzója.
Hozzátette: a jegybank a következő időszakban kész bármilyen egyéb monetáris politikai lépésre is szükség esetén.
Az MNB mindenre felkészült
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felkészült Nagy-Britannia európai uniós tagságáról tartott népszavazás mindkét kimenetére, így a Brexitre is – mondta Palotai Dániel, az MNB vezető közgazdásza, ügyvezető igazgatója.
A Brexit miatti kockázatokat Magyarországon érdemben csökkenti, hogy az ország sérülékenysége jelentősen mérséklődött az elmúlt években, a brit referendum eredménye ugyan volatilitást okozott a nemzetközi pénzügyi piacokon és a magyar eszközárakban is, a Magyar Nemzeti Bank azonban folyamatosan figyelemmel kíséri a pénzpiaci és állampapír-piaci fejleményeket, felkészült a kockázatok kezelésére és mindent megtesz a pénzügyi stabilitás fenntartása érdekében - közölte a jegybank pénteken közleményben. Az MNB kiemelte: a kilépés menete csak hosszas tárgyalások után körvonalazódik, így a potenciális reálgazdasági hatásokat is csak ezt követően lehet pontosan felmérni.
A kockázati indexek emelkedése a magyar eszközárakban is volatilitást okoz, ennek mértéke azonban eddig nemzetközi összehasonlításban nem tekinthető kiugró mértékűnek - jegyezték meg.
Bankszövetség: A bankszektor rendezett átmenetre és a hatások mérséklésére törekszik
A magyar és az európai bankszektor már korábban belefogott a vészhelyzeti intézkedési tervek kidolgozásába, a bankok mostantól a népszavazás eredményének hosszútávú hatásait vizsgálják, és a rendezett átmenetre törekszenek - erősítette meg a Magyar Bankszövetség pénteken a Brexit miatt az Európai Bankföderáció által kiadott nyilatkozatot.
Az EKB Biztosítja a likviditást
Az Európai Központi Bank (EKB) szükség esetén kész euróban és más devizákban biztosítani a megfelelő likviditást a piacokon - közölte pénteken a bank, miután a Brexit felfordulást okozott a pénzpiacokon.
"A brit referendumot követően az EKB szoros figyelemmel követi a pénzpiaci fejleményeket és állandó kapcsolatban van más központi bankokkal" - áll az EKB közleményében.
Az EKB euróban és külföldi devizában is biztosítja a szükséges többletlikviditást, amennyiben erre szükség van, és biztosítja az ár- és pénzügyi stabilitást az euróövezetben - hangsúlyozza az eurózóna központi bankja.
Arra törekszenek, hogy minimalizálják az európai uniós tagországokat, az Egyesült Királyságot és a tágabb értelemben az európai gazdaságot érő hatásokat - jegyezték meg.
"A bankszektor érdekképviseleteként biztosíthatjuk a magán ügyfeleket és a vállalkozásokat arról, hogy a banki szolgáltatások a szokásos módon folynak tovább" - írták. Megjegyezték azt is, hogy a bankszektor továbbra is elkötelezett a határokon átnyúló együttműködés iránt.
Elemzők: a tőzsdéken meredek zuhanás várható
A tőzsdéken meredek zuhanás várható, és hosszú tárgyalássorozatra kell felkészülni Nagy-Britannia és az Európai Unió között az elemzők szerint.
Nem tartható Nagy-Britannia adósbesorolása
Röviddel azután, hogy már biztos a britek távozása az EU-ból, a világ egyik vezető hitelminősítője, a Standard & Poor's jelezte: nem tartható Nagy-Britannia jelenlegi adósi besorolása.
Moritz Kraemer, az S&P vezető elemzője a Financial Times című lapnak azt mondta, hogy a szavazás eredményének ismeretében "tarthatatlan" Nagy-Britannia jelenlegi, legmagasabb szintű "AAA" hitelminősítése.
A rivális Fitch és Moody's hitelminősítők még a népszavazási kampány kezdete előtt megvonták a maguk "AAA" besorolását Nagy-Britanniától.
Az S&P pénteki bejelentése nem meglepő, már korábban jelezte, csak akkor tartja fenn az "AAA" minősítést, ha Nagy-Britannia az EU-ban marad. Moritz Kraemer csütörtökön egy német napnak azt nyilatkozta, hogy "nem" szavazat esetében Nagy-Britanniában a belpolitikai helyzet kevésbé lesz stabil és kiszámítható.
A Bank of England (BoE) rövid közleményt adott ki, amelyben jelezte, hogy más országok központi bankjaival együttműködve "minden szükséges lépést megtesz" a gazdasági és a pénzügyi stabilitás fenntartása érdekében.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a tőzsdéken meredek zuhanás várható, a font akár kétszámjegyű gyengülést is mutathat a dollárral szemben, az euró is nyomás alá kerül. A forint a feltörekvő devizákkal együtt, de a kisebb sérülékenység miatt talán mérsékeltebb ütemben gyengülhet, így elérheti a 320-as szintet az euróval szemben. Úgy vélte, a kilépés minimálisan lassíthatja a magyar gazdasági növekedést. Uniós forrásvesztéstől egyelőre biztosan nem kell tartani, mivel azt szerződésben rögzítették, a brit befizetési kötelezettség pedig nem szűnik meg a kiválás lezárásáig, de lehet, hogy a 2014-2020-as uniós ciklus végéig sem. Utána nyilván csökken a brit befizetés, de a visszatérítés is, így kisebb forráson kevesebb országnak kell osztoznia - jegyezte meg a szakértő. Az üzleti hangulat drámai romlása miatt azonban a beruházások mind Nagy-Britanniában, mind Európában jelentősen visszaeshetnek.
A szakértő felhívta a figyelmet, hogy a kiválás nem egyik napról a másikra történik, legalább kétéves folyamat, és sok a kérdőjel körülötte. Kérdéses, hogy a brit miniszterelnök beadja-e a lemondását, előre hozott választásokat írnak-e ki, ebben az esetben ki tárgyal majd az EU-val kilépésről, újra ki akarnak-e lépni a skótok, és ezt követően az északírek, ami az Egyesült Királyság felbomlásához vezethet. Kérdéses az EU stratégiája is, mivel nyilván nem szeretnék vonzóvá tenni a kilépést egy könnyű kiválással, ez viszont jelentősen tovább ronthatja a gazdasági kilátásokat. Kérdéses, hogy a kiválást követően meg tudnak-e egyezni Norvégiához vagy Svájchoz hasonló státuszról, ami viszont brit befizetést is megkövetel, amit pedig éppen el akarnak kerülni. Végül nem tisztázott az sem, hogy a londoni pénzügyi központ (City) áttelepül-e más EU tagállam területére - mondta.
Rövid távon nem számít erős hatásra az ifo
A Brexit rövid távon nem gyakorol különösebb hatást a német gazdaságra - véli Klaus Wohlrabe, az ifo gazdaságkutató intézet közgazdásza.
A Reutersnak pénteken adott nyilatkozatában Wohlrabe hangsúlyozta, hogy a kutatóintézet nem látja szükségesnek a német gazdaság idei növekedésére vonatkozó prognózisának módosítását.
"Jelenleg nincs okunk arra, hogy változtassunk idei gazdasági előrejelzésükön, A jövő évi prognózist legkorábban is csak 2-3 hónap múlva lehet felülvizsgálni, miután a következő politikai döntések megszülettek" - mondta.
A müncheni egyetem gazdaságkutató intézete június közepén javította a német gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzését. Az ifo arra számít, hogy idén 1,8 százalékkal, jövőre pedig 1,6 százalékkal bővül Európa legnagyobb gazdasága. Az idei évre vonatkozó várakozását 0,2 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,1 százalékponttal emelte meg az ifo.
Clemens Fuest, az ifo vezetője azonban figyelmeztetett: a német gazdaságra a legnagyobb kockázatot az jelenti, hogy Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból (Brexit). A legrosszabb forgatókönyv megvalósulásának esetén a német gazdaság hosszú távú növekedéséből 3 százalékot venne el a Brexit, amely a külkereskedelmi költségek emelkedésével, valamint a versenyképesség és a határokon átnyúló befektetések csökkenésével járhat.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint hosszú tárgyalássorozat veszi kezdetét Nagy-Britannia és az Európai Unió között, ami több évig elhúzódhat. A tárgyalások kimenetele körüli bizonytalanságok miatt a beruházási aktivitás csökkenhet az euróövezetben, azonban az véleménye szerint nem kerül recesszióba. Nagy valószínűséggel az Európai Központi Bank (EKB) hamarosan a jelenleginél is magasabb fokozatba kapcsolja a "pénzpumpát", hogy a pénz- és tőkepiaci volatilitást csillapítsa és támaszt adjon a gazdasági növekedésnek.
Igaz, hogy Magyarország közvetlen gazdasági és külkereskedelmi kapcsolata Nagy-Britanniával relatíve kicsi, a közvetett hatások miatt mégis sérülhet a magyar gazdaság növekedése. Az elemző szerint a legsúlyosabb esetben egy recesszió sem elképzelhetetlen, de még ekkor sem kell tartani attól, hogy Magyarország csődbe menne.
Turbulens piaci környezetben a magyar állampapírhozamok valószínűleg emelkedésnek indulnának, illetve a német állampapírokhoz képest a kockázati felár is növekedne. Ha bekövetkezne az elképzelhető legrosszabb forgatókönyv, azaz a nemzetközi tőkepiaci hangulat annyira elromlana, hogy a piacok lefagynának és eltűnne a kereslet a magyar állampapírok iránt is, akkor sem kéne attól tartani, hogy a magyar állam rövidtávon ne teljesítené a kötelezettségeit, hiszen a költségvetés stabil lábakon áll, az MNB-nél vezetett számlán felhalmozott tartalék pedig jelentős, 1416 milliárd forint, a GDP több mint 4 százaléka volt május végén.
Úgy vélte, a forint felülteljesítő lehet a turbulens időszakokban, azaz kisebb mértékben értékelődhet le más feltörekvő piaci devizákhoz képest köszönhetően annak, hogy kimagasló mértékű - a GDP 4,4 százaléka tavaly - a folyó fizetési mérleg többlete, illetve a külső adósság jelentősen csökkent az elmúlt években.
Fazekas: Nagy-Britannia fontos agrárpiaca Magyarországnak
A földművelésügyi miniszter bízik benne, hogy a magyar termékek Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnése után is kijuthatnak a brit piacra, Fazekas Sándor elmondta, részletes hatásvizsgálat készül a Brexit következményeiről.
Remélte, hogy Nagy-Britannia olyan kereskedelmi megállapodásokat köt majd az EU-val, annak tagállamaival, amelyek lehetővé teszik, hogy a magyar termékek továbbra is eljuthassanak erre az igényes piacra
A magyar cégek elsősorban minőségi termékeket, például borokat, feldolgozott húsárut, édességeket szállítanak a szigetország piacára - tette hozzá.
CIB: Pánik után stabilizálódás jöhet, de a piaci hatás egyértelműen negatív
Az első pánikot követően stabilizálódó piacokra számít a CIB Bank elemzője, a Brexit hatását azonban egyértelműen negatívnak tartja és úgy véli, a növekedési kockázatok az EU-ban és Magyarországon is nőttek; tartós forintgyengülés nem várható, de az euróval szemben a 310-320-as szintre ragadhat be a forint.
Kommentárjában Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője hangsúlyozta, hogy a referendum eredménye utáni első piaci reakciók egy "mini pánikot" tükröztek, a tőzsdeindexek zuhantak, a font 10 százalékot meghaladó mértékben gyengült, erősödött a dollár és a jen is, drágult az arany, míg az olajár csökkent. A feltörekvő piaci devizák is nyomás alá kerültek, a forint az euróval szemben 322 forintig gyengült.
Trippon Mariann kiemelte, hogy néhány napon belül stabilizálódó piacokra számít, mivel a népszavazás végeredménye nem jár azonnali következményekkel. A referendum előtti szintek elérését azonban nem tartja reálisnak.
Csitítja a japán pénzügyminiszter a globális pénzpiacokat
A japán pénzügyminiszter szerint ideges mozgások alakultak ki a Brexit nyomán. Aszó Taró japán miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter pénteken azt mondta, hogy a nagy kilengések veszélyeztetik a globális gazdaság stabilitását. A piacok megnyugtatása céljából ezért a japán központi bank likviditásnövelő intézkedésekről döntött - tette hozzá. A jen hajnalban 2013 novembere óta legmagasabb szintre erősödött a dollárral szemben.Rövid távon a reálgazdasági hatások egyértelműen negatívak az Egyesült Királyságra, Európára és a globális gazdaságra is. Példaként az összeomló fogyasztói és üzleti bizalmat, a visszaeső beruházásokat, a recessziós kockázatok erősödését, a tőkekiáramlást és a gyengülő fontot említette.
A referendummal az EU is számottevően meggyengült, a közvetlen reálgazdasági hatásokon túl (export) a bizalomra is negatívan hat a népszavazás eredménye. A lefelé mutató növekedési kockázatok erősödése miatt a vártnál hosszabb ideig tarthat vagy a vártnál lazább lehet EKB monetáris politikája - írta Trippon, aki hangsúlyozza, hogy a briteknek két évük van a kilépés lebonyolítására, az uniós szabályok szerint a kilépő országnak két éven belül kell tető alá hozni az EU-val való kapcsolatot szabályozó új egyezményeket, addig gyakorlatilag a régi szabályok érvényesek.
Zuhanásban a főbb európai piacok
Zuhanással nyitottak a vezető európai értéktőzsdék pénteken, és jelentősen csökkent a kőolaj, illetve az ipari nyersanyagok ára, miután a kilépést pártoló tábor nyerte meg a brit EU-tagságról tartott népszavazást.
A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 9,05 százalékos, a frankfurti DAX-index 9,97 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 10,59 százalékos mínuszban indította a kereskedést. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 11,47 százalékkal esett nyitásban.
Nyitás után pár perccel az irányadó indexek közül a belga 7,85 százalékos, a dán 7,18 százalékos, a holland 10,07 százalékos, a lengyel 10,86 százalékos, a portugál 9,33 százalékos, a spanyol 15,95 százalékos mínuszban állt.
Az olaj világpiaci ára is zuhan. Közép-európai idő szerint délelőtt kilenc óra után néhány perccel az észak-tengeri Brent augusztusi szállításra hordónként (159 liter) 48,30 dollárba került, 2 dollár 61 centtel, 5,13 százalékkal lett olcsóbb az ázsiai kereskedésben. A New York-i árupiac elektronikus jegyzésében a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára augusztusi szállításra hordónként 2 dollár 56 centtel, 5,11 százalékkal, 47,55 dollárra esett.
Az eurót 1,1030 dolláron jegyezték a nemzetközi bankközi devizapiacon, 3,10 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.
A londoni fémtőzsdén a réz ára a legkeresettebb, három hónapos határidőre 2,74 százalékkal, tonnánként 4639,00 dollárra, az alumíniumé 2,35 százalékkal, 1601,25 dollárra, a nikkelé 3,53 százalékkal, 8877,50 dollárra, az óné 1,81 százalékkal, 16 947,50 dollárra, a cinké 2,83 százalékkal, 1980,25 dollárra, az ólomé pedig 2,24 százalékkal, 1691,00 dollárra csökkent.
A nyugat-európai tőzsdék erős pluszban zártak csütörtökön, miután a befektetők még szinte teljesen bizonyosra vették, hogy a Nagy-Britannia uniós tagságának fenntartását támogató tábor győz a népszavazáson.
A DAX-index 1,85 százalékkal, 10 257,03 pontra, az FTSE-100 index 1,23 százalékkal, 6338,10 pontra, a CAC-40 index pedig 1,96 százalékkal, 4465,90 pontra nőtt. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 1,88 százalékkal 3034,45 pontra, a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSE Eurofirst 300 indexe pedig 1,31 százalékkal, 1359,91 pontra emelkedett.