Gazdaság

Esélyesek a minősített hazai cégek

A paksi atomerőmű bővítése során a beszállítók negyven százaléka magyar lehet

Számos hazai vállalat alkalmas arra, hogy beszállítója lehessen a paksi atomerőmű bővítő beruházásának. A Magyar Villamos Művek ügyel arra, hogy minél magasabb arányban juthassanak megbízáshoz a minősítéssel és tapasztalattal rendelkező magyar cégek.

paks
Januárban aláírták a magyar–orosz államközi szerződést Paksról (Fotó: Csudai Sándor)

Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. a paksi atomerőmű bővítésének előkészületei közben azon is dolgozott, hogy a hazai beszállítók aránya minél nagyobb lehessen. A 2014. január 14–én aláírt magyar–orosz államközi szerződésében az szerepel, hogy a fővállalkozónak és a megbízónak is minden tőle telhetőt meg kell tennie annak érdekében, hogy a hazai beszállítási arány elérje a negyven százalékot – ha ez megvalósítható és a jogszabályi keretek is megengedik.

A hazai vállalkozások képességeit először 2010-ben mérte fel az MVM Paks környékén, Tolna és Baranya megyében. Ezt a következő két évben országos felhívások követték, amelyekre mintegy négyszáz vállalkozás jelentkezett, amelyeket később szakterületek, majd méretük, képességeik és minősítéseik alapján kategorizáltak és többszintű, úgynevezett potenciális beszállítói listára tettek – közölte a Magyar Hírlappal a beruházás irányítására létrehozott MVM Paks II. Zrt. A beruházás iránt érdeklődő vállalkozások felkészítését segítő programsorozat idén is folytatódott. A 2013 végétől 2014 elejéig az MVM Paks II. Zrt. által hét helyszínen megrendezett előadások a Jövőnk vállalkozása címmel futottak Pakson, Kalocsán, Veszprémben, majd Komáromban, Debrecenben, Miskolcon és Budapesten. A program hangsúlyozottan a szükséges minősítésekkel nem rendelkező cégek felkészítését célozta. Ezek a vállalatok a jövőben elérhetik, hogy megfeleljenek az új blokkok építése szempontjából fontos elvárásoknak.

A Paks II. Zrt. az MVM Erőmű Beruházási (ERBE) Zrt.-vel közösen egy olyan felkészítési programot készít elő, amely a nukleáris biztonság, minőségbiztosítás, atomerőművi helyszíni munkavégzés témakörökben szándékozik erősíteni a hazai vállalkozások részvételi lehetőségeit az atomerőmű bővítésében. Az MVM-csoporton belül is több olyan vállalat van, amely szeretne szerepet vállalni a projektben, így az MVM ERBE és az MVM Országos Villamostávvezeték Zrt. is. Mindkét társaság huzamosabb ideje dolgozik nukleáris területen, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. beszállítói évtizedek óta, referenciájuk jelentős – közölte lapunkkal az MVM. Atomerőművi referenciával és minősítéssel rendelkezik a Magyar Gépipari és Energetikai Országos Szövetség (MAGEOSZ) számos tagja, az új blokkok primer és szekunder köri elemeit, komplett főberendezéseket és a turbinaszigetet is képesek legyártani, mondta korábban Deák László, a szervezet elnöke a Világgazdaságnak. Egyes hazai cégek vállalhatnák a különféle szivattyúk és csőelzáró szerkezetek, acélszerkezetek legyártását, valamint az irányítástechnikai berendezések beszállítását és az ezekkel kapcsolatos mérnöki feladatokat is képesek ellátni. Vadnai Gábor, a MAGEOSZ főtitkára lapunk érdeklődésére elmondta: egy több mint tíztagú energetikai szakbizottság van alakulóban, amelynek az lesz a feladata, hogy a következő hónapokban meghatározza, hogyan történjenek a hazai cégek beszállításai.