Gazdaság

Erste: Beindult a régiós nettó bérnövekedés

Az Eurostat adatai szerint nem igazán javult a pénzügyi válság óta Magyarországon a munka termelékenysége. Mindehhez az elmúlt években stabil nettó béremelkedés is társult.

Az idén bekövetkezett gyorsulás a munkaerőpiacon látható munkaerőhiánynak, a személyijövedelemadó-kulcs csökkentésének és a családi adókedvezmény emelésének köszönhető, de a nyomott infláció is segítette. Az Erste szerint nem valószínű, hogy nagy javulás jönne hazánkban, a termelékenység és a bérek növekedése közötti rés egyre szélesebb lehet.

Sok közép- és kelet-európai országban nagy lendületet vett a bérnövekedés az utóbbi időben, amit az alacsony infláció, illetve van, ahol a defláció is tovább fűt. Romániában, Magyarországon és Lengyelországban a bérek gyorsabban nőttek, mint a munka termelékenysége, míg Szlovénia és Csehország a másik végletet jelenti.