Gazdaság

Erőteljes növekedés a turizmusban

Márciusban 15 százalékkal nőtt a szektor árbevétele

 Kedvezően alakult az első negyedévben a kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma, az orosz vendégszám - remélhetőleg átmeneti - csökkenését "bőven ellensúlyozta" a más országokból érkező vendégek számának jelentős emelkedése. Márciusban 630 ezer vendég 1,5 millió éjszakát töltött el szálláshelyeinken, melyek szállásdíj-bevétele így összességében elérte a 11,8 milliárd forintot.

A KSH adatai szerint az idei első negyedévben a külföldi vendégéjszakák száma 8,2, a belföldieké 9,4 százalékkal nőtt, így a szálláshelyek az előző év azonos időszakinál 8,8 százalékkal több, összesen 3 millió 876 ezer vendégéjszakát regisztráltak.

Az NGM közleményében rámutatott, hogy a külföldi beutazó forgalomban folytatódott az idei évet meghatározó két, egymással ellentétes irányba ható nagy trend: az orosz turisták számának csökkenése és a brit beutazások mértékének meredek emelkedése. A minisztérium az osztrák vendégforgalom bővülését is biztató fejleményként értékelte.

Az első negyedévben a magyarországi beutaztatásban az Egyesült Királyság (+41,5 százalék), az Egyesült Államok (+26,1 százalék) és Olaszország (+15,8 százalék) produkálta a legmagasabb növekedést, de a cseh (+11,2 százalék), a szlovák (+12,6 százalék) és a francia (+10,3 százalék) vendégforgalom is kétszámjegyű emelkedést mutatott - emelte ki a minisztérium.

A belföldi turizmus az első negyedévben markáns, 9 százalék körüli növekedést produkált, minden turisztikai régióban nőtt. A Széchenyi pihenőkártya (SZÉP-kártya) tulajdonosai 2,4 milliárd forintot költöttek a szálláshelyeken ezzel a fizetőeszközzel, ugyanakkor idén március végéig a tavalyinál 20 százalékkal több pénzt töltöttek fel a SZÉP-kártyákra - olvasható a közleményben.

Az NGM kiemeli: jó hír, hogy a szállodák működésének hatékonyságát jellemző, az egy kiadható szállodai szobára jutó szállásdíj (bruttó REVPAR) mutató is jelentősen javult 2014. január-márciushoz viszonyítva, vagyis a tavalyinál jobb kihasználtság mellett a bevételeiket érezhetően növelni tudták a szálláshely-szolgáltatók.

A bevételek növekedése egyértelműen a kereslet erősödését jelzi, valamint azt, hogy az ágazat "kijött a válságból", nemcsak a külföldi, hanem a belföldi vendégek száma is emelkedett, és ez mindenképpen kedvező tendencia – mondta Ruszinkó Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) turizmusért felelős helyettes államtitkár.