Gazdaság
Erősödött a hazai ipar teljesítménye
A járműgyártás továbbra is a húzóágazatunk, pozitív tendencia figyelhető meg azonban a számítástechnikai értékesítésben is
Továbbra is a járműgyártásé a legjelentősebb szerep, de kezd önmagára találni az elektronikai ipar – mondta lapunknak az ING Bank vezető elemzője, Virovácz Péter. Szerinte a gazdasági válság által előidézett helyzet miatt az ebben az ágazatban működő nagyvállalatok kivonultak, viszont az ipari termelés tekintetében növekedés állt be a közelmúltban. A jelentős potenciál ellenére a jövőben még a járműipar dominál, aminek bizonyítéka, hogy 2018-ig további bővítések következnek ebben a szektorban. Továbbá a szakember szerint fontos lenne megerősíteni a válságálló szférákat, mint az élelmiszeripar vagy a gyógyszeripar, mert a jelenlegi húzóágazataink ingadozók.
A Központi Statisztikai Hivatal által tegnap közölt adatok szerint a feldolgozóipar exportértékesítésének több mint felét adó két alág közül a harminchét százalékot képviselő járműgyártás kivitele 5,9 százalékkal emelkedett.
A feldolgozóipari export csaknem egyhetedét kitevő számítógépes-, elektronikai- és optikai termékgyártásnak a külpiaci eladásai 15,1 százalékkal nőttek. Kéthavi csökkenés után ismét 4,6 százalékkal nőtt az élelmiszeripar kivitele, és az idei legjobb hónapját mutatta a gyógyszerexport kereken tízszázalékos éves emelkedéssel. Az ipar belföldi értékesítése összességében 5,2, de például a feldolgozóiparé tizenegy százalékkal nagyobb volt, mint tavaly májusban.
A járműipar belföldi értékesítése májusban ismét 12,2 százalékos növekedést ért el az áprilisi 3,9 százalékot követően, a számítástechnikai értékesítés 57,8 százalékos rekordnövekedést regisztrált májusban.
Az első negyedév gyenge teljesítménye után a további három negyedévben négy-hat százalékos növekedést várunk – mondta lapunknak a KSH ipari termelési adataival kapcsolatban a Raiffeisen Bank vezető elemzője, Török Zoltán. Szerinte az első négy hónap eredményeit a visszaeső építőipar hozta, ami a második félévben is bizonytalan. Számított még az ipar stagnálása, ahol viszont a növekedés visszatérése várható. Hangsúlyozta: a májusi Eurostadt-kimutatások elkeserítők, hiszen az euróövezettel és az Európai Unióval való szoros együttmozgás is kedvezőtlenül hat a hazai gazdaságra.
Májusban az elemzői várakozásokat meghaladó mértékben csökkent az előző havihoz képest az ipari termelés az euróövezetben – adta hírül a távirati iroda. Szezonális kiigazítással 1,2 százalékkal csökkent az euróövezet 19 tagállamának ipari termelése és 1,1 százalékkal az Európai Unió huszonnyolc tagállamáé az előző havihoz viszonyítva. Az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetben fél százalékkal, az EU-ban pedig 1,1 százalékkal nőtt az ipari termelés az idén májusban. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint már hat esztendeje, 2010 óta tart az lendület, aminek az eredménye, hogy a kormányváltás évéhez képest harminckét százalékkal emelkedett az ipar teljesítménye Magyarországon. Az ipar növekedése a járműgyártás mellett elsősorban az elektronika, a fémipar és a gumiipar jelentős bővüléséhez volt köthető, és a további növekedést vetíti előre, hogy a teljes rendelésállomány 5,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.