Gazdaság

Erősödés az építőiparban

Két éve javul a hazai beruházási hajlandóság, köszönhetően a nagyprojekteknek és az EU-támogatásoknak

A 2020-ig tartó európai uniós költségvetési időszakban 3474 milliárd forint pályázati pénz juthat építésre. A lánctartozások csökkentek, huszonkét hónapja erősödik az építőipar, elsősorban a nagyberuházásoknak és a brüsszeli pénzeknek köszönhetően.

vasútépítés 20150611
Leginkább az út- és vasútépítések adnak lendületet (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Közel két éve töretlen a fejlődés az építőiparban, a bővülés az Európai Uniós forrásoknak és a nagyberuházásoknak köszönhető – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős helyettes államtitkára a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) konferenciáján. Lenner Áron Márk közölte, hogy a 2020-ig tartó uniós költségvetési időszakban 3474 milliárd forint pályázati pénz juthat építésre, ebből épületenergetikai célra 561,4 milliárd forint fordítható. Az építőipari szakemberek azt várják, hogy évente negyvenezer új lakás épüljön, de a politikus ezt távlati célnak nevezte. Beszélt az örök dilemmának számító lánctartozásokról is: ezek visszaszorításához hozzájárult a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv, amely tavaly százhuszonegy panaszt fogadott be, ezek szerződéses értéke 46,5 milliárd forint volt, a vitatott érték pedig 3,5 milliárd forintot tett ki.

Lapunk kérdésére, hogy okulva az előző uniós pénzügyi ciklusban az utolsó pillanatra hagyott brüsszeli pénzek lehívásából ezúttal milyen „óvintézkedéseket” terveznek, Lenner elmondta: most már tudatosabban tervezi a pénzlehívást a kormány. Ez azt jelenti, hogy 2015 és 2017 között várható a legtöbb folyósítás, ekkor járnak csúcsra a kifizetési számlálók, utána már csak a kifutásra és a maradványösszegek lehívására koncentrálnak. Mivel az ellenzéki vádak között szerepel, hogy nem sikerül teljes egészében lehívni a korábbi uniós pénzeket, ennek igazságalapjára is rákérdeztünk a helyettes államtitkárnál. A baloldali vádakat cáfolva kijelentette: az előző pénzügyi ciklus forrásai között bent ragadt pénz nincs.

Futó Péter, a MGYOSZ elnöke azt mondta, a 2008-as pénzügyi válságot követően mostanra már látszik fellendülés a lakáspiacon. Közölte, ez a kedvező jegybanki alapkamatnak és a növekedési hitelprogramnak köszönhető.

A válság előtti szintet kellene elérni, ez lenne a fő célja az építőiparnak. Az idénre már 2100 milliárdos termelési értéket várnak az ágazat szereplői – mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke. A szakember a lakossági megrendelők hiányát is kiemelte, ám hozzátette, mivel az emberek a bankokban, a hitelezésben csalódtak, ahhoz is idő kell, hogy a bizalom újra helyreálljon, 2018-ra szerinte már biztosan visszatér a lakosság építési kedve.