Gazdaság

Eredményes idén a lízingpiac

A várakozáshoz képest több mint öt százalékkal is növekedhet a finanszírozott összeg és a tőkekintlévőség év végéig

Ötéves rekordot ért el a magyar lízingpiac – jelezte tegnap a lízingszövetség. A piaci bővülés motorja a jármű-finanszírozás, de egyre több cég érdeklődik az eszközfinanszírozási konstrukciók iránt is.

jármű-finanszírozás 20170801
A piaci bővülés motorja a jármű-finanszírozás (Fotó: MH)

Folytatódott a növekedés a hazai lízingpiacon. Az első fél évben 279,4 milliárd forintra rúgott a finanszírozott összeg, amely 19 százalékos növekedést mutat az előző év azonos időszakában elért 235,5 milliárd forinthoz képest. Ez az utóbbi öt év legmagasabb féléves adata – közölte a Magyar Lízingszövetség. A szövetség féléves összefoglalója szerint nemcsak a finanszírozott összeg, hanem a tőkekintlévőség is emelkedett. Idén ez június végén 1218 milliárd forint tett ki, ez a múlt év végéhez képest nyolcvanmilliárd forintos növekedésnek felel meg. Az összefoglalóból kiderül: a piaci bővülés motorja a jármű-finanszírozás. A személyautók és kisteherautók esetében a finanszírozott összeg 85 milliárd forintra nőtt éves szinten.

Tóth Zoltán, a Magyar Lízingszövetség főtitkára szerint a magánszemélyek autóvásárlásainál a finanszírozott összeg 7,7 milliárd forinttal emelkedett, míg a nehézgépjárműveknél 80,8 milliárd forintot tett ki mindez, amely 12,5 milliárd forinttal haladja meg a 2016 első félévi adatot.

Nyikos Katalin, a Magyar Lízingszövetség elnöke szerint bár a lízingvállalatok számára a jármű-finanszírozás jelenti az egyik legfontosabb pillért, de egyre több cég nemcsak a járműveknél, hanem bármilyen eszköz finanszírozásánál is a lízingre gondol. Ezt mutatja, hogy az egyéb eszközöknél a finanszírozott összeg hetvenhétmilliárd forintra nőtt az idei első fél évben.

Két számjegyű, azaz tizenhat százalékos volt a növekedés a mezőgazdasági gépeknél, amely ezzel 35,2 milliárd forintra emelkedett. A lízingszövetség prognózisát ismertetve Nyikos Katalin úgy vélekedett: az első féléves adatok alapján a várakozásnál nagyobb mértékben, több mint öt százalékkal is növekedhet a finanszírozott összeg és a tőkekintlévőség év végéig.