Gazdaság

Érdemes békés úton rendezni a vitát

Jelentősen javult a pénzügyi szolgáltatók együttműködési hajlandósága, belátták, hogy egyszerűbb megegyezni, mint pereskedni

A pénzintézetek és az ügyfelek is úgy látják, érdemesebb peren kívül megegyezniük, mint a hosszú és bürokratikus bírósági utat választaniuk. Ehhez nyújt segítséget a Pénzügyi Békéltető Testület, amelynek jövőre sok munkája lesz, hiszen jönnek a banki elszámolások és a devizahitelek forintosításai.

nav-apeh-ugyintezes
A legtöbben banki hitelproblémával fordulnak a Pénzügyi Békéltető Testülethez (képünk illusztráció) (Fotó: Csudai Sándor)

A Magyar Nemzeti Bank mellett működő Pénzügyi Békéltető Testületnek (PBT) jövőre a legnagyobb kihívást az jelenti majd, hogy az elszámolási és a forintosítási törvény elsődleges jogorvoslati fórumként jelölte ki – nyilatkozta a távirati irodának Kovács Erika, a testület elnöke. Mint mondta, akkor lehet kérelemmel fordulni hozzájuk, ha az ügyfél előzőleg nem tudta rendezni panaszügyét pénzügyi szolgáltatójánál. A bíróságon kívüli alternatív vitarendezési fórum vezetője elmondta, hogy az idén közel ötezer üggyel foglalkoztak. Az ajánlások száma nem éri el a húszat, a kötelezéseké pedig a tízet, mindkettő jelentősen mérséklődött. A hiánypótlásos ügy is egyre kevesebb, ugyanis az idén új ügyfélnyomtatványt vezettek be, ami egyértelművé teszi a fogyasztóknak, milyen adatokat és információkat kell megadniuk ahhoz, hogy az eljárás minél hamarabb elindulhasson.

Az idén volt olyan hónap, amikor az ügyek közel hatvan százaléka a felek közti egyezséggel zárult. A PBT elnöke szerint jelentősen javult a pénzügyi szolgáltatók együttműködési hajlandósága, ennek hiánya miatt az idén egyáltalán nem kellett bírság kiszabását kezdeményezniük. Mindenki ráébredt arra, érdemesebb együttműködnie és megegyeznie, mint egy hosszan tartó, költséges és bizonytalan kimenetelű peres eljárásba bonyolódni – jegyezte meg.

A testülethez érkezett fogyasztói beadványok hetven százaléka a hitelintézeti, huszonöt százaléka a biztosítási, öt százaléka pedig a befektetési szolgáltatási és a pénztári szektorhoz kapcsolódott. A bankok esetében az ügyek hatvan-hetven százaléka hitelekkel kapcsolatos. A biztosítási területen jellemzően a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással és az életbiztosításokkal összefüggő jogviták vannak. A befektetési vállalkozások és pénztárak vagy nagyon hatékony panaszkezelést folytatnak, vagy nincs náluk olyan mennyiségű jogvita, ami eljutna a PBT-hez. Kovács Erika elmondta, hogy egy decemberi törvénymódosításnak köszönhetően az ötvenezer forint alatti és az egyszerű megítélésű ügyekben, valamint a méltányossági kérelmek esetében a háromtagú testületi eljárás helyett egy tanácstag is lefolytathatja az eljárást. Az elnök arra számít, az eljárási rend módosulásának köszönhetően a jelenlegi heti 75-80 ügynél is többet tudnak majd megtárgyalni és befejezni. A működési rend módosítását január 5-én hirdetik ki.

Azok fordulhatnak majd elsődleges jogorvoslatért a békéltető testülethez, akik nem kapták meg vagy vitatják a devizahiteles elszámolást, vagy hiba csúszott a panaszeljárásba.