Gazdaság

Érdemes a biztosításra odafigyelni

A TKM (Teljes Költség Mutató) egy költségmutató a megtakarításokra is szolgáló biztosításoknál. Célja, hogy megmutassa, mennyivel alacsonyabb hozamot ér el biztosításunk a költségek levonása miatt, mint amennyit a befektetésünk ténylegesen elér a piacon.

 A mutató azonban nem alkalmas arra, hogy a biztosítási szerződésünk tényleges paramétereiről információt kapjunk, a költségek ugyanis merőben eltérhetnek a mutató által alkalmazott számítástól – írta a Portfolio. Eddig a TKM-et a biztosítók önszabályozás keretében használták csak, jövőre új, a mostaninál keményebb jogszabály vonatkozik majd a biztosítókra.

A biztosítók által közzétett és a szövetségük (Mabisz) honlapján, termékenként is megtalálható paraméterekre alapoznak: 35 éves magánszemély a biztosított, aki a piac átlagdíját fizeti a szerződésre (kivéve, ha a szerződés minimum díja magasabb, mint a piaci átlag díj), éves díjfizetéssel, csoportos beszedéssel. Csak a kötelező kockázati elemeket veszi igénybe a szerződésre, és nem indexálja a díjat, csak ha ez szerződés szerint elvárt. Abban az esetben, ha inflációkövető az indexálás, akkor nulla százalék inflációt feltételez a számítás. Ezen kívül nem szünetelteti a szerződést, nem kér visszavásárlást, díjcsökkentést. Ezen felül pedig a meghatározott 10-15-20 éves időtartamokra végig fizeti a szerződést, továbbá az eszközalap-portfólión nem módosít a futamidő alatt.

A TKM 10, 15 és 20 éves időtartamokra állapítja meg a költségeket. Amennyiben ezek közül valamelyikre nem történik számítás, az azt jelenti, hogy az adott tartam a konkrét termékre nem elérhető.
A TKM minden költséget számol, ami ronthatja a befektetés értékét. Ilyen a szerzési– és fenntartási költség, az adminisztrációs költség, a kockázati díj, az eszközalapok- és a mögöttes alapok költségei.