Gazdaság
Építőipar: Kétszámjegyű növekedés márciusban
Kormányzati intézkedésekben bízik a szektor
A KSH adatai szerint az építőipar termelése 12,7 százalékkal nőtt márciusban az egy évvel korábbival összevetve, jelentősen gyorsabban a februári 4,9 százalékos emelkedés után. A termelés az épületek főcsoportban 9,8, az egyéb építményekében 16,4 százalékkal nőtt útépítési, vasút-felújítási munkáknak, valamint közműfejlesztéseknek köszönhetően.
Az év első három hónapjában az építőipari termelés 9,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A decemberi megtorpanástól eltekintve két éve tart az építőipar növekedése. Az új szerződések elmúlt hónapokban tapasztalt visszaesése miatt az építőipari vállalkozások március végi szerződésállományának volumene 31,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Lassuló növekedésre számítanak elemzők
Márciusban még kedvezőek az építőipar számai, és az első negyedévben is alágazatonként eltérő mértékben, de minden területen növekedés volt. E mögött még a 2013 év végén, 2014 év elején kötött nagyértékű építési szerződések határidőre történt teljesítése áll - mutatott rá Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnök.
A kimagasló beruházási hullám után már a tavalyi év második felétől csökkennek az új megrendelések, s ez a visszaesés március végére a 30 százalékot is meghaladja. Ez azt vetíti előre, hogy a 1,5-2 éve leszerződött nagyértékű munkák befejezését követően, új munkák hiányában, az év közepétől megfordulhat a pozitív trend. Az építőipar a 2014-es év számait, a 2100 milliárd forint termelési értéket tudja majd hozni idén is, de további kétszámjegyű éves növekedésre nem lehet számítani. Az év második felében a 2014-es magasabb bázist is figyelembe kell venni.
Az elnök szerint 2016-tól további növekedésre akkor nyílik majd csak lehetőség, ha a kormányzat tartani tudja az építési-beruházási célú megrendeléseit, amire sok esélyt nem látnak. További feltételek közé sorolta az uniós forrásból finanszírozott projektek mielőbbi megjelenését, és azt, ha a gazdaság élénkülésével együtt a mezőgazdaság, az idegenforgalom, a gépipar és az élelmiszeripar fenntartaná vagy bővítené a megrendeléseit. A lakásfelújításokra irányuló lakossági rendelések megjelenése is a jövő évi növekedés feltétele - mondta.