Gazdaság

Emelkedtek az átlagkeresetek

A reálbérek javulása a fogyasztás bővülésén keresztül hozzájárulhat a magyar gazdaság fejlődéséhez

Négy százalékkal nőttek a reálkeresetek júniusban egy év alatt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tájékoztatása szerint. A nettó és bruttó átlagkeresetek egyformán három százalékkal haladták meg január–júniusban az egy évvel korábbit. A nemzetgazdasági tárcánál a keresetek további emelkedésére és a gazdaság bővülésére számítanak.

fizetes
A pénzügyi és biztosítási szektorban dolgozók akár 494 ezer forintot is hazavihetnek (Fotó: Hegedüs Róbert)

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 235 000 forint volt az év első hat hónapjában. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan bruttó 250 800 forintot kerestek, a költségvetési intézményeknél dolgozók átlagkeresete pedig 205 900 forint volt az első fél évben.

Nemzetgazdasági szinten az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 153 900 forintot tett ki, ezen belül a fizikai dolgozóké 104 400, a szellemi foglalkozásúaké 209 000 forint volt az első hat hónapban. A családi kedvezmények idei változása további 0,8 százalékpontos emelkedést eredményezett a nettó keresetek előző évi átlagához viszonyítva. Ezt figyelembe véve a KSH szerint a nettó kereseti átlag 160 700 forintra becsülhető az első hat hónapban. A nem közfoglalkoztatás keretében dolgozók havi bruttó keresete átlagosan 246 800, a vállalkozásoknál 252 200, a költségvetésben foglalkoztatottaké 235 800, a nonprofit szervezeteknél pedig 227 300 forint volt. A közfoglalkoztatottak átlagosan 78 100 forintot kerestek.
A legmagasabbak a pénzügyi, biztosítási gazdasági ágban voltak a bruttó átlagkeresetek, amelyek havi 493 600 forintot tettek ki. Ezt az információ és kommunikáció követte 457 200, valamint az energiaipar 411 100 forinttal.

A legkevesebbet a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén kerestek havonta, 142 000 forintot. A szálláshely-szolgáltatásban, vendéglátásban dolgozók havi bruttó átlagkeresete 152 100 forint volt, míg a mezőgazdaságban, erdőgazdálkodásban, halászatban dolgozók 170 300 forintot kerestek. Január–júniusban a költségvetési szférában és a nonprofit szervezeteknél dolgozók egy része, mintegy 219 ezer fő – az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó – kompenzációban részesült. A költségvetési szférában az erre jogosultak átlagosan 9900, a nonprofit szervezeteknél 9500 forintot kaptak ezen a címen.

A közfoglalkoztatottak átlagkereseti adatait figyelmen kívül hagyva a nemzetgazdaságban 5,7, a vállalkozásoknál öt, a költségvetés területén 7,6, a nonprofit szervezeteknél 7,9 százalékkal nőttek a keresetek 2013. január–júniushoz hasonlítva. Január–júniusban a rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) keresetek kevésbé, 0,2 százalékponttal emelkedtek. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezetése és az elemzők szerint az átlagkeresetek a várakozásoknak megfelelően alakultak, az adatok tükrözik a gazdaság helyzetét, miszerint megindult a fellendülés – közölte a távirati irodával az Erste szakembere. Hozzátette: a nagyon alacsony inflációnak köszönhetően a reálbérek is emelkedtek az elmúlt hónapokban. A növekedés az év további részében is folytatódik, mivel a jegybank júniusi jelentése szerint továbbra is nullához közeli infláció várható.

A reálkeresetek várható további emelkedése a fogyasztás bővülésén keresztül hozzájárulhat a gazdaság növekedéséhez, amely a legfrissebb prognózisok szerint 2014-ben meghaladhatja a 3,1 százalékot – közölte az NGM. Kiemelték: a gazdaság erősödésében az is közrejátszott, hogy a versenyszférában, a legalább öt embert alkalmazó vállalkozásoknál ötvenötezerrel többen dolgoztak júniusban, mint egy évvel azelőtt. Ekkora növekedés utoljára 2010 végén volt tapasztalható hazánkban.