Gazdaság
Emelkedő export és import
Opten: Stabilizálódni látszik a kiskereskedelmi ágazat
Az első fél évben a kivitel euróértéke 3,5, a behozatalé 1,5 százalékkal emelkedett, a külkereskedelmi aktívum 997 millió euróval, 5,3 milliárd euróra (1660 milliárd forintra) bővült. Júniusban a kivitel értéke 8,5 milliárd eurót (2657 milliárd forintot), a behozatalé 7,3 milliárd eurót (2302 milliárd forintot) tett ki, míg a fél évben a kivitel értéke 46,7 milliárd euró (14 607 milliárd forint), a behozatalé 41,4 milliárd euró (12 947 milliárd forint) volt.
Opten: a stabilizálódás jelei a kiskereskedelmi ágazatban
A kiskereskedelmi szektor bevétele kismértékben csökkent, nyereségessége azonban jelentősen emelkedett, az alkalmazottak létszáma ugyanakkor a vasárnapi boltzár eltörlése után sem állt vissza a korábbi szintre - közölte az Opten céginformáció szolgáltató. A közlemény szerint a nagy áruházláncok a korábbi évek mérleg szerint veszteséges működése után tavaly pozitív eredményt értek el. Az ágazatban 2015 elején közel 275 ezren dolgoztak, az alkalmazottak száma közel 4,5 százalékos csökkenés után jelenleg mintegy 263 ezer. A gépjármű-kereskedelem területén az árbevétel és a szektor nyereségessége egyaránt növekedett.
Magyarország a kivitelének a 79, a behozatalának pedig a 78 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolította le. A júniusi külkereskedelmi termékforgalomra vonatkozó második becslést szeptember 1-én közli a KSH.
Elemzők: Messze felülmúlta a várakozásokat a külkereskedelmi többlet bővülése
Rekord mértéket öltött a külkereskedelmi többlet bővülése, messze felülmúlta a várakozásokat az MTI-nek nyilatkozó makrogazdasági elemzők szerint.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője kiemelte: a külkereskedelmi többlet kiugró eredménye főként a beinduló exportnak köszönhető. Az év hátralévő részében a fogyasztás erőteljes felfutására és a beruházások beindulására számít, az export további bővülése és az import fokozatos erősödése mellett - tette hozzá a szakértő. Arról is beszámolt, hogy a júniusi ipari és a külkereskedelmi adatok ellentmondásosak, a várakozásokhoz képest visszaesett az ipar, a külkereskedelem mégis jól teljesített. Az elemző szerint ez azzal magyarázható, hogy egymáshoz képest egy-két hónapos csúszásban van a termelés és az exportértékesítés között. Az elemző úgy vélte, hogy a második negyedévben az export már jelentősen hozzájárulhatott a GDP növekedéshez, így az ING arra számít, hogy az április-júniusi időszakban 2,3 százalékos lesz a gazdasági növekedés. Mindez a kedvező fogyasztásnak, a fellendülő kiskereskedelem és az export eredménynek köszönhető - mondta Virovácz Péter.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője kommentárjában kifejtette: idén a tavalyinál is alacsonyabb olajárak miatt a külkereskedelmi többlet elérheti a 9,1 milliárd eurót. A külkereskedelmi adatok azt mutatják, hogy a GDP első negyedéves fékezése után a második negyedévben érdemben gyorsulhat, a nettó export szignifikánsan hozzájárulhat a növekedéshez, miután a második negyedévben 1,1 milliárd euróval nőtt a külkereskedelem többlete. Suppan Gergely szerint az év hátralevő részében fennmaradhat az export növekedése, amit a Magyarországon gyártott egyes autómodellek frissített változatainak forgalomba hozatala, az európai gazdaság lassú, de stabil növekedése, valamint az európai autóeladások dinamikus emelkedése is támogat. A kivitel bővülését csupán a Brexit hatásai mérsékelhetik. Jövőre 8,3-8,4 milliárd euróra csökkenhet a külkereskedelmi többlet a jelentősen élénkülő belföldi beruházások, valamint az olajárak várható mérsékelt emelkedése miatt.
Ürmössy Gergely az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője kommentárjában arra hívta fel a figyelmet, hogy az év egészében jelentősen meghaladhatja a 9 milliárd eurót a magyar külkereskedelmi többlet, azonban a magyar ipar, illetve a külső konjunktúra gyengélkedése miatt lefelé mutató kockázatok övezik az exportdinamikát.