Gazdaság

Eltűnő szolgáltatói veszteség

Támogatás nélkül nincs zöldenergia-termelés

Az állami kézben lévő és nem nyereségérdekelt közműszolgáltatók úgy végezhetik majd a tevékenységüket, hogy az áraikat nem a piac és költségeik határozzák meg, hanem az állam.

Ezzel megszűnik az a helyzet is, amely évek óta folyamatos, évente akár több tízmilliárdos veszteséget hoz az egyetemes szolgáltatóknak. A szabályozott árrés ugyanis már évek óta nem fedezi az előírt garantált szolgáltatások költségeit, annak ellenére, hogy a cégek tevékenysége egyre hatékonyabb – tartja Uzonyi Zoltán, a Magyar Energiakereskedők Szövetségének (MEKSZ) elnöke. A hazai versenypiaci földgáz- és villamosenergia-kereskedők érdek-képviseleti szervezete az állam szerepét azonban a tulajdonosi megjelenés helyett inkább a szabályozásban látja.

A magyar energiapiacnak egyébként nincs komoly importfüggősége. A 30–32 százalékos szint pél­dául az élelmiszeripar hetvenszázalékos függőségének még a felét sem éri el, az olyan szolgáltatásokról, mint a légi közlekedés, nem is beszélve – hangzott el tegnap a MEKSZ háttérbeszélgetésén. A 2008-as gazdasági-pénzügyi válság óta pedig a nemzetközi olajárak energiaár-meghatározó szerepe is egyre csökken. Miközben a hazai energiatermelésben újra szerepet kapott a szén, mivel a gáz drágább lett. Bár a nemzetközi és a hazai kezdeményezések mindinkább a zöld- vagy megújuló energiaforrások irányába javasolnák elmozdítani a termelést, azt támogatás nélkül képtelenség hosszabb távon megvalósítani – hangsúlyozta a beszélgetésen Hiezl Tamás, a Magyar Energiakereskedők Szövetségének elnökségi tagja.

Több visszajelzés is érkezett a szövetséghez a megújuló energiaforrá­sokra építő programok nehézségeiről és fenntarthatatlanságáról. Lehet az országos vagy regionális program – például szélerőműpark – vagy egyedi üzleti kezdeményezés.


Fontos a biztonság

Az európai energiaunió kialakítása során alapvető fontosságú az energiabiztonság és a megfizethető energiaárak szempontja, továbbá az országok szuverenitásának tiszteletben tartása saját energiamixük meghatározásában – hangsúlyozta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyért felelős államtitkára tegnap az Energia Charta Fórumon. Aradszki András szerint a stabil és folyamatos energiaellátás biztosításához elengedhetetlen a megfelelő infrastruktúra kialakítása és a szektorban működő cégek versenyképességének megőrzése. E célok eléréséhez azonban szükség van az energiaunión belüli együttműködésre, a közös megoldások kialakítására, amiben fontos szerepe lehet az Energia Chartának.