Gazdaság
Eltörölné Trump a korlátozásokat
Szembemenne a környezetvédelmi trendekkel a leendő amerikai elnök
Visszavonja első munkanapján az összes munkahelygyilkos korlátozást az amerikai energiatermelésben Donald Trump, jelentette ki az Egyesült Államok leendő elnöke. Az üzletember kampánya alatt többször kikelt az Obama-kabinet környezetvédelmi szigorításai és a párizsi klímaegyezmény ellen, sőt, azt állította, hogy a globális felmelegedés csak Kína hazugsága, amellyel ártani kíván az amerikai versenyképességnek. Ez utóbbi állítását már visszavonta, de a környezetvédelmi szigorításokban továbbra is csak az ipar gátját látja. Mint fogalmazott: ipari intézkedéseivel munkahelyek millióit hozza létre.
Trump nem körvonalazza, mely „munkahelygyilkos” szabályok visszavonását tervezi, beszédében csak a palaolaj-kitermelést és a tisztaszén-technológiát említette. Hangsúlyozni kell, hogy Trump elképzelése ez esetben is az ország iparának felvirágoztatása és energetikai függetlenségének növelése felé irányul. Többször előkerült, hogy az üzletember felélesztené az ország szénbányászatát. Ezzel rövid távon valóban új munkahelyeket hozna létre, a Belügyminisztérium bányászati moratóriuma miatt csak 2015-ben negyvenezer szénbányász vesztette el munkahelyét. Emellett eltörölné a palaolaj-kitermelést érintő korlátozásokat és felpörgetné az energiahordozó bányászatát. Ez amiatt is érdekes, hogy a szén és a palaolaj egymás versenytársai az energiatermelésben.
Veszélyben érezheti magát az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség „tiszta erőművek” megteremtését célzó országos terve is: ez korlátozza az Egyesült Államok energiaszektorának szén-dioxid-kibocsátását. Az Obama-adminisztráció által bevezetett korlátozás az éghajlatváltozás megelőzése miatt volt szükséges, Trump viszont az ipari termelés akadályát fedezte fel benne. Sokkal többet nem lehet tudni, ami biztos, hogy a következő elnök gazdasági programjának számításai szerint az ipari termelésbe fektetett egy dollár további 1,81 dollárt ad hozzá a nemzetgazdasághoz. Ahogy a program fogalmaz: az ipar a gazdaság azon területe, amely a legnagyobb növekedést és bevételt generálja.
Csak rövid távon jelentene gazdasági előnyt a szigorítás feloldása
5 perces interjú: Szlávik János, az Eszterházy Károly Egyetem professzora, az MTA doktora
- Tényleg visszavetik az ipari termelést a környezetvédelmi szigorítások?
- A republikánusoknak ez a mániájuk, George Bush is hasonlóan gondolkodott a kiotói egyezményről, amely a párizsi klímamegállapodás elődje. Ha van szén és olaj, azt el akarják égetni. A regnáló elnök, Barack Obama érdeklődött a téma iránt, nagy szerepe volt a párizsi egyezmény megszületésében, ehhez képest Trump visszalépést jelentene. Egyébként rövid távon nyilván hoz gazdasági előnyöket a szigorítás feloldása.
- És középtávon?
- Van több felmérés, hogy milyen környezetterhelést jelent a különböző energiahordozók használata: a szénerőműveknek van a legnagyobb ökológiai lábnyomuk. Nagy környezetterhelés miatt szigorították a bányászatot. Trump pedig a mostani amerikai trenddel is szembe menne: az Egyesült Államok energetikai beruházásainak kétharmada megújuló energiaforrásba áramlik. Ráadásul Kanada is közölte, hogy bezárja 2030-ig az összes szénerőművet, tehát Trump az egész észak-amerikai vonal ellen fordul.
- Ha Trump célja a munkahelyteremtés és nem a környezetvédelem, akkor jó úton jár.
- A megújuló energiatermelés is teremt munkahelyeket. Ha Trump abból indul ki, hogy a szénbányákban mindenképp amerikaiak dolgoznának, de a napelemeket Kínában gyártják, akkor több embert foglalkoztat a szénipar. De ha az Egyesült Államokban gyártanák az alkatrészeket is, úgy már nem egyértelmű a helyzet. Egy úszó olajkúton hány ember dolgozik? Nem sok, mégis hatalmas veszélyeket rejt magában a technológia.
- Mik lehetnek még azok az intézkedések, amelyek veszélyben lehetnek Trump ciklusában?
- A szén és a klímaegyezmény mellett vita, hogyan áll a Kanada és az Egyesült Államok közti olajvezeték sorsa. A környezetvédők ellenzik, Trump gyorsíthat az ügyön. Ugyanez a helyzet az alaszkai olajvezetékkel kapcsolatban is. Az olajpala kitermelése földrengésveszélyes, itt is visszavonhatja a korlátozásokat. Igazából bármit, ami csökkenti a gazdaságosságot, feloldhat. Jó kérdés, hogy áll a nemzeti parkokhoz: Amerikában nagy hagyományúak ezek a parkok, nem gondolom, hogy bármit tesz velük, de lehet, hogy engedélyezi itt is a kitermelést.