Gazdaság
Elszabadult tegnap a forintárfolyam
A svájci jegybank lépése jelentősen leértékelte nemzeti valutánkat, a kabinet megalapozottan döntött a jelzálogalapú hitelekről

A svájci jegybank tegnap délelőtt váratlanul bejelentette, hogy feladja az euróval szembeni 1,20-as árfolyamküszöböt, ami három és fél évig megakadályozta, hogy a menedék devizának számító svájci frank tovább erősödjön. Ezt ellensúlyozandó, az irányadó kamatsávot csökkentette a berni központi bank úgy, hogy a kamatlábat mínusz 0,75 százalékra vágta. Svájcban arra hivatkoztak, hogy a gazdaság már alkalmazkodott az erős svájci frankhoz, a dollárral szemben úgyis gyengül, és nem hagyja, hogy nagyon szigorúvá váljon a monetáris politika. A hírre a devizapiac felbolydult.
Csakúgy mint sok más deviza, a hazai fizetőeszköz is gyengülésnek indult, és szinte azonnal az euróval és svájci frankkal szembeni történelmi mélypontra zuhant. Az eurójegyzések a pánik hatására 327,60-ig emelkedtek, a svájci frankkal szembeni jegyzések pedig elakadtak. Eközben a dollárhoz képest is óriásit gyengültünk: az árfolyam a 280-as értéket is érintette. Ráadásul volt néhány perc, amikor bőven háromszáz forint felett járt a frank, a legmagasabb keresztárfolyam 378 forint volt. Mindez azt jelenti, hogy teljesen váratlanul érte a devizapiaci kereskedőket a helyzet. Lapzártánk idejére lecsillapodtak a kedélyek, de így is 310 forint fölött ragadt a frank árfolyama.
A sokkot követően tartott 12 hónapos diszkontkincstárjegy-aukció kifejezetten rosszul sikerült: a hatvanmilliárdos keretre pusztán 56 milliárdnyi ajánlat érkezett. Az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) ebből végül csak 33 milliárd forintot fogadott el, de a hároméves változó kamatozású kötvényekből sikerült eladnunk szintén harmincmilliárdot.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közölte, hogy a svájci jegybank egész világot meglepő lépésének következtében nagyarányú árfolyamváltozások következtek be a devizapiacokon. A döntés hatására a forint árfolyama a svájci frankkal szemben jelentősen gyengült, nap közben 315 forintot ért a svájci fizetőeszköz egyetlen egysége a devizapiacon, miközben tegnap reggel még 265 forint volt az alpesi köztársaság pénze. „Mindez megerősítette annak a kormányzati döntésnek a megalapozottságát, amellyel múlt év decemberében a jelzálogalapú devizahitelek törlesztési árfolyamát a kormány rögzítette. A svájcifrank-alapú hiteleknél történt 256,50 forintos, valamint euróalapúaknál 309,50 forintos rögzítéssel megvédtük a devizahiteleseket az eddigi hatások alapján, összességében több, mint ötszázmilliárd forintos tartozásnövekedéstől” – hangsúlyozta az NGM, kitérve arra is: az államadósság esetében az ÁKK a devizaadósságot euróra váltja át, így a svájci frank erősödése nem befolyásolja számottevően az adósságszintet. Az önkormányzatoktól tavaly átvett svájcifrank-alapú hiteleket az ÁKK előtörlesztette, így ezek sem okoznak adósságnövekedést az államadósság szintjében. A tárca végezetül kiemelte: az elmúlt években jelentősen csökkent az ország sebezhetősége, mind közösségi, mind magánszinten. „Az adósság, ezen belül a devizaadósság csökkentését a jövőben is folytatni fogjuk” – tartalmazta még az NGM közleménye.
Cunaminak nevezte Nick Hayek, a Swatch Group vezérigazgatója a svájci jegybank döntését, amely során eltörölte a frank euróval szembeni árfolyamküszöbét. A szakember úgy tartja, az exportpiacnak, a turizmusnak és végül az egész országnak is „betett” az euróval szembeni árfolyamküszöb feladása. Jon Cox, a Kepler Cheuvreux cég elemzője szerint „teljesen sokkoló” a berni központi bank lépése, mert a nemzetközi tevékenységet is folytató vállalatoknál az átváltott jövedelmek alacsonyabbak lesznek, és ha a cégek Svájcban gyártanak, a bevételük bánja majd. A frank brutális drágulása az utcai pénzváltókat is elérte. Az Exclusive Change egy váltóhelyén napközben 450 forintért adták a svájci frankot, az új árfolyamot 11 óra után nem sokkal kapták meg a központjukból.
A lakossági devizaalapú jelzáloghitelesek törlesztőrészlete már nem emelkedhet – jelentette ki tegnap a Magyar Nemzeti Bank. A Magyar Lízingszövetség adatai szerint a svájci frank árfolyamának rendkívüli erősödése mintegy 250 ezer devizaalapú járműfinanszírozási szerződést érint, a szövetség várakozásai szerint a havi törlesztőrészletek összege nagyságrendileg az árfolyam elmozdulásának mértékével növekszik.
Röviden
Pártvélemények
Demokratikus Koalíció (DK): A forint „brutális” gyengülése miatt felelősség terheli az Orbán-kormányt is, mert „idevezetett az általa folytatott felelőtlen gazdaságpolitika”.
Fidesz: A forint gyengülését a svájci jegybank döntése okozza, ezt a DK is tudja, mégis hazudik. Azért van több százezer devizahiteles család, mert a Gyurcsány-kormány devizahitelbe taszította a lakosságot, megszüntette az államilag támogatott otthonteremtési programokat és átjátszotta a bankok kezére a magyar családok otthonait.
MSZP: A forint árfolyamának nagymértékű ingadozása egyértelműen igazolja, hogy a régiós valuták közül a magyar fizetőeszköz a legsebezhetőbb, ennek oka pedig a kormány és a Magyar Nemzeti Bank dilettáns politikája. Ma százezer autóhiteles és személyi hitelt felvevő ember retteg attól, mi történik.
Párbeszéd Magyarországért: A forint gyengülésének árát közel négyszázezer devizahiteles fizetheti meg havi törlesztőrészletének megtöbbszöröződésével. A PM szerint a „bóvli gazdaságpolitika” eredménye az ingatag forint.
Jobbik: Az összes devizahitel felvételkori árfolyamon történő forintosítása a megoldás. Ezért követelik a kormánytól, hogy félretéve a „sunyi paktumpolitikát”, mentesítse a devizahiteleseket a több ezer milliárd forintos indokolatlan tehertől. (BG)
Bebiztosították magukat a nagy bankok
Az OTP már lefedezte svájci frank kitettségét a fennálló deviza jelzálog-hitelállományára vonatkozóan úgynevezett euró-svájci frank swap (csere) tranzakciókkal, miután a jegybank eurólikviditást biztosított számára a forintosításhoz – közölte a legnagyobb magyar bank a Reuters beszámolója szerint. Az Erste azt közölte: a svájci frank árfolyamának emelkedése nem érinti magyarországi érdekeltségét.
Az autóhiteleseket érinti a legrosszabbul a frank váratlan erősödése
5 perces interjú: Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője
– Mi a pozitív oldala a forint gyengülésének?
– A magyar lakosságot fogyasztói minőségében érinti rosszul a gyenge forint, jóléti veszteséget szenved el. Ezt elsősorban az importtermékek vásárlásánál és egyes devizahitelek törlesztőrészleténél tapasztalhatjuk, de a külföldre nyaralni indulók is drágábban veszik majd az eurót és a frankot. Ugyanakkor makrogazdasági szinten hasznos lehet, két fő ok miatt is. A jegybank devizatartalékai euróban vannak, ez most többet ér forintra átszámolva – igaz, hogy ezzel párhuzamosan a devizaadósságok is növekednek forintban mérve. Az exportra termelő cégek számára kifejezetten jól jön az, hogy az euróban elszámolt bevételük többet ér, mint korábban. A hazai vállalkozások zömének javítja a versenyképességét az erős euró.
– Mire számíthatnak a devizahitelesek?
– A magyar kormány intézkedései, a forintosítás és az árfolyamrögzítés védik a jelzáloghiteleseket. Az autólízingeseknél viszont más a helyzet, mintegy száznegyvenkétmilliárd forintos hitelállomány van a magyar vásárlóknál, illetve huszonhárommilliárd forintos személyikölcsön-állomány. Ezt én nem tartom makrogazdasági szempontból túlzottan nagy tételnek, úgy vélem a magyar gazdaság jól átvészeli majd a svájci frank erősödését. Ugyanakkor az egész régiót rosszul érinti a svájci jegybank döntése, a hatás pedig minden bizonnyal átgyűrűzik a távolabbi pénzpiacokra is.
– Hosszú távon be kell rendezkednünk a gyenge forintra?
– Úgy vélem, fizetőeszközünk folytatja a gyengülést, jövő januárban nem kizárt, hogy háromszáznegyven forint körüli euróval kell számolnunk. (SO)