Gazdaság
Ellenzéki össztűz a büdzsére
Az egészségügyben, oktatásban nem volt forráskivonás az utóbbi években
A költségvetési bizottság tegnap jóváhagyását adta az összes kormányzati módosító javaslatra. Az ellenzék a bizottsági ülés alatt folyamatosan támadta a kormányzatot: képviselői szerint nem megalapozott és nem átlátható a törvényjavaslat, az állami vagyon helyzete zavaros. A szocialista Szakács László azt mondta LMP-s társával együtt, túl korán nyújtották be a jövő évi büdzsé tervezetét, nincs kész a múlt évi zárszámadás, nem állnak még rendelkezésre megbízható adatok ahhoz, hogy biztonsággal meg tudják tervezni az előirányzatokat.
Hegedűs Lórántné a Jobbik részéről arról beszélt, hogy pártja nem támogatja a tervezetet, amelyben sérül a megalapozottság elve, mivel nincsenek vizsgálatok az egyes tételekről, nem készült el a múlt évi zárszámadás. A vádakra reagálva Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára elmondta: az állami vagyon hasznosításánál az első szempont a közérdek, gyengítené az állam pozícióját, ha részletesen beárazná az értékesítésre vagy hasznosításra jelölt tételeket. A zárszámadás mindezeket az adatokat tartalmazza. Kiemelte, hogy a Költségvetési Tanács és az Állami Számvevőszék megalapozottnak tartotta a javaslatot, a piaci elemzői konszenzus is elfogadta a hiánypálya, adósságpálya megalapozottságát. Az Eximbank bővülése közelíti azt a szintet, amit számos országban már elért az exportot segítő állami intézmény, a bank tőkeemelése nem önmagáért van, hanem a növekedést, a foglalkoztatást segíti – fejtette ki. Elmondta azt is, hogy azért számol a kormány növekvő szja-bevétellel, mert a gazdaság bővül, így várhatóan több adót fizetnek be a költségvetésbe annak ellenére, hogy csökken az adókulcs. Az államtitkár ismertette: az egészségügyben, oktatásban, szociális területen nem volt forráskivonás az utóbbi években, valamint a közszférában dolgozók bruttó bére a válság idején nem csökkent.
Átcsoportosítás a sport támogatására
A kormány főleg sportcélra csoportosította át a tavalyi költségvetési maradvány egy részét. Így a Köztársasági Elnökség múlt évről 280 millió, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2,7 milliárd forintot ad, döntő részben sportcélú felhasználásra – írta a Magyar Közlöny. Atlétikai és egyéb sportfejlesztésekre 1 milliárd 830 millió forint jut. A Nemzeti Sportközpontok négyszázmillió forintot kapnak. A Budapest Bozsik Stadion fejlesztésétől négyszázmillió, a Győri ETO Futball Club labdarúgó-sportlétesítmény-fejlesztésétől 560 millió, a pécsi labdarúgó-sportlétesítmény-fejlesztéstől, valamint a budapesti Illovszky Rudolf Stadion labdarúgó-sportlétesítmény-fejlesztésétől ötszáz-ötszáz millió forintot vontak el. Kivétel a rendőrség, amelynek 280 millió forintot juttatott a kormány.