Gazdaság

Elköltöztetné Londonból az Európai Bankhatóságot az unió

Bizonytalan az európai bankszektor kilátása

Az Európai Unió azt tervezi, hogy elköltözteti Londonból az Európai Bankhatóságot (EBA) a brit uniós tagságot elutasító népszavazást követően - közölték brüsszeli uniós források hétfőn. Közben szakértők az európai bankszektor bizonytalanságáról nyilatkoztak, amelyet alátámasztani látszik az európai papírok további gyengülése.

Úgy fogalmaztak, hogy a banki szabályokat megszövegező és koordináló intézmény valamennyi alkalmazottja "hamarosan költözik". A brit referendum előtt Andrea Enria, az EBA elnöke is utalt a 2011-ben alapított intézmény költözésének lehetőségére, amennyiben a brit népszavazás a kilépéspártiak győzelmével végződik.

 

A 159 embert foglalkoztató, az egységes uniós pénzügyi piacot értékelő, a bankszabályozást egységes európai keretbe foglaló, a pénzügyi rendszer gyenge pontjait feltárni hivatott Európai Bankhatóság új székhelyeként szóba került a kontinens két legnagyobb pénzügyi központja, Párizs és Frankfurt, de emlegetik az olasz pénzügyi központot, Milánót is.

Az uniós tagság feladásával veszélybe kerül London globális pénzügyi központként betöltött szerepe, mivel a londoni City pénzügyi központjában megtelepedett pénzügyi szolgáltató cégek szinte biztosan elveszítenék az EU más gazdaságaira is kiterjedő szolgáltatásnyújtási engedélyüket, ha Nagy-Britannia nem tarthatja meg maradéktalan hozzáférését az egységes uniós piachoz.

A pénzügyi szolgáltató iparág 2,2 millió embert foglalkoztat Nagy-Britanniában, ideértve az amerikai befektetési bankok európai személyi állományának 90 százalékát, emellett a többi 27 uniós tagország tőkepiaci tevékenységének 78 százaléka is ide koncentrálódik.

Uniós források elmondása szerint európai fővárosok szívesen szakítanának ki maguknak egy szeletet Nagy-Britannia pénzügyi szolgáltatási ágazatából, amely 190 milliárd fonttal, a bruttó hazai termék mintegy 12 százalékával járult hozzá a szigetország gazdasági teljesítményéhez 2014-ben.

David Cameron brit kormányfő távozása esetén a legesélyesebbnek mondott miniszterelnök-jelölt, Boris Johnson volt londoni polgármester, aki a népszavazási kampányban a Brexit-párti - vagyis a kilépést pártoló - tábor frontembere volt, a referendumot követően kijelentette: Nagy-Britannia továbbra is részt vesz a szabadkereskedelemben, és jogosult marad az egységes piacon való részvételre. Brüsszeli képviselők azonban reakciójukban kiemelték, hogy fontos kemény álláspontot képviselni a Londonnal folytatandó tárgyalásokon, a City sem részesülhet különleges bánásmódban.

Folytatódott az európai bankpapírok gyengülése
Folytatódott az európai bankpapírok árfolyamgyengülése hétfő délelőtt a pénteki jelentős csökkenés után a Brexit hatására. Eközben a Goldman Sachs rontotta az európai bankpapírok mozgását követő index kilátását a következő három hónapra. Az európai bankrészvények árfolyama hétfő délelőtt már második napja gyengült. A STOXX Europe 600 Banks Index 5,4 százalékkal  122 pontra gyengült, amely 2012 júniusa óta a legalacsonyabb szint. A mutató tavaly júliusban csaknem kétszer ilyen magasan, 227,47 ponton volt. Hétfőn a Goldman Sachs közölte, várakozása szerint a következő három hónapban a STOXX Europe további 5 százalékkal gyengül. A Goldman előrejelzése szerint az európai bankok részvényarányos profitja idén az eddig várt két százaléknál nagyobb mértékben, öt százalékkal csökken tavalyhoz képest. A legnagyobb vesztesek a brit és az olasz bankok voltak. Az olasz UniCredit 8 százalékos, az Intesa SanPaolo 7,1 százalékos veszteségben volt röviddel 12 óra előtt, miközben az olasz kormány azt fontolgatja, hogy valamilyen formában a bankok segítségére siet, hogy megakadályozza árfolyamuk további gyengülését.   A brit bankok közöl a Royal Bank of Scotland és a Barclays egyaránt több mint 10 százalékkal gyengült hétfő délig.

Bizonytalan az európai bankszektor kilátása

A Brexit után bizonytalanná vált az európai bankszektor kilátása, aminek máris vannak kézzelfogható következményei: alacsonyabb lett az ágazati cégek minősítése és részvényeinek célára. Nagy valószínűséggel ugyanis csökken az ágazat nyeresége és nő a költsége, miközben felerősödtek a politikai kockázatok.

Az európai bankszektor részvényeinek a mozgását követő index még soha eddig nem gyengült napon belül olyan jelentősen, mint pénteken, a STOXX Europe 600 Banks Index 128,11 pontos történelmi mélypontra esett miután a nagy-britanniai szavazók többsége az unióból való kilépés mellett döntött. Hétfőn folytatódott a lejtmenet, a mutató délelőtt 10 órakor 3,3 százalékos veszteséggel, 124,87 ponton állt.

A Barclays az európai bankágazat minősítését "tartásra" rontotta. Eközben a JP Morgan, amely az összes brit bank besorolását gyengítette, nem kímélte a német Deutsche Bankot, amelyet "tartásra" ajánlott, a UBS Group és a Credit Suisse Group svájci pénzintézet részvényeit pedig "alulsúlyozásra" javasolta.

A Citigroup egyik elemzője szerint a bankszektor a Brexit kedvezőtlen hatásainak egyik legjobban kitett ágazat, ezen belül a brit pénzintézetek érzékenysége különösen nagy.

A Citigroup az európai befektetési bankok célárát 8-12 százalékkal mérsékelte, míg az RBC Capital Markets a brit bankok célárát 30 százalékkal csökkentette.

Bankmentő programok készülnek Itáliában

Az olasz hatóságok intézkedéseket készítenek elő a bankszektor stabilizálására a Nagy-Britannia európai uniós tagságáról rendezett népszavazás kimenetele miatt.  Az Il Fatto Quotidiano című napilap értesülései szerint a kormány 40 milliárd eurót önthet a rossz hitelekkel küzdő bankokba, cserébe részvényeikért. A terv megvalósításához Olaszországnak pótlólagosan államkötvényeket kellene kibocsátania. A Matteo Renzi vezette olasz kormány már el is kezdte a tárgyalásokat az Európai Bizottsággal a lehetséges intézkedésekről.

 A Corriere della Sera és a La Repubblica információi szerint a kormány a bankrendszer hosszú távú problémáit az uniós jog azon rendelkezései alapján rendezné, amely lehetővé teszi az egyes ágazatok állami támogatását rendkívüli körülmények esetén.Az olasz bankok rossz hitelállománya 360 milliárd euróra rúg, az összesített euróövezeti problémás hitelek egyharmadát teszi ki.

 

A kínai kormányfő szerint nőtt a bizonytalanság a világgazdaságban
Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból fokozta a bizonytalanságot a világgazdaságban, Kína egy egységes, stabil uniót és egy szintén stabil, virágzó Nagy-Britanniát szeretne látni - mondta Li Ko-csiang kínai kormányfő hétfőn. Peking az unióval és Londonnal is a kapcsolatok fejlesztésére törekszik - jelentette ki Li. Nemzetközi összefogást és erőfeszítéseket sürgetett, illetve remélte, hogy a világpiac nyugodt marad és képes lesz kezelni a rövidtávú ingadozásokat.